1397/11/28 12:20 غ.و
پیاده‌سازی و استقرار نرم‌افزار ERP و چالش‌های استقرار آن

 

راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی، سیستمی است که از طریق یکپارچه‌سازی فرآیند کسب کار برای سازمان‌ها، مزایای زیادی از جمله افزایش بهره‌وری، بهبود مدیریت کیفیت و کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد. با این حال پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP فرایندی هزینه بر و پیچیده بوده و در نتیجه بسیاری از پروژه‌های پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP با شکست مواجه می‌شوند. مدیریت تغییر به عنوان عاملی حیاتی در مدیریت فوق پیاده‌سازی سیستم‌های ERP شناسایی شده است.

تغییر به معنای خروج از حالتی و رسیدن و مستقر شدن در حالتی دیگر است. در مباحث سازمانی تغییر دگرگونی یک سازمان از وضعیت موجود در حداقل یکی از حوزه‌های ساختار سازمانی، فناوری، نیروی انسانی، وظایف و عملکردهای تولیدی و خدماتی و رسیدن به وضعیت مطلوب است. معمولاً تغییر را به چهار نوع تغییر در ساختار، فناوری، مکان و افراد تقسیم می‌نمایند. برای ایجاد تغییر در ساختار باید در روابط سازمانی یا شیوه‌های ایجاد هماهنگی تغییراتی داد. مشاغل و کارها را مجدداً طرح‌ریزی کرد یا از نظر ساختاری دست به تغییراتی زد. در تغییر فناوری شیوه‌ای که کارها انجام می‌شود و نحوه استفاده از وسایل و تجهیزات تغییر می‌کند. تغییر در مکان این است که شیوه استقرار سیستم و دستگاه‌ها تغییر یابند و در نهایت مقصود از تغییر در افراد این است که در نگرش، مهارت، انتظارات و برداشت‌ها تغییراتی ایجاد شود. امروزه به دلیل استفاده روزافزون سازمان‌ها از سیستم‌های اطلاعاتی، فناوری اطلاعات به یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تغییر تبدیل شد.

وقتی سیستم‌های اطلاعاتی جدید توسعه می‌یابند، استفاده‌کنندگان آن مجبور به استفاده از فرایندهای جدید می‌شوند لذا مقاومت در برابر این تغییر امری عادی است.

از این رو باید توجه داشت که با فرهنگ‌سازی مناسب و آموزش نیروی انسانی در زمان مناسب می‌توان از شدت این مقاومت‌ها کاست. دلیل اصلی آموزش این است که بتوان اطلاعات و مهارت افراد داخل سازمان را افزایش داده و باید پرسنل را توجیه کرد که چرا باید استقرار نرم‌افزار ERP انجام شود و چرا تغییرات در آن الزامی است و با آموزش صحیح می‌توان بر ترس پرسنل از کامپیوتری شدن سیستم و بی‌سوادی آن‌ها نسبت به تغییرات و در نتیجه ترس از دست دادن موقعیت کاری خود غلبه کرد.

نگاهی گذرا به ادبیات نرم‌افزار ERP به کار گرفته شده نشان می‌دهد که راهبردهای متفاوتی برای اجرای موفقیت‌آمیز ERP به کار گرفته شده است؛ که این راهبردها را می‌توان در سه گروه زیر طبقه‌بندی کرد:

1. راهبردهای سازمانی

راهبردهای سازمانی که برای بهبود اجرای موفق ERP به کار گرفته می‌شود، عبارتند از: استقرار و بهبود راهبرد تغییر، تکنیک‌های مدیریت تحویل، مدیریت پروژه، ساختار و منابع، ایدئولوژی و سبک مدیریت.

2. راهبردهای فنی

راهبردهای فنی که برای موفقیت استقرار نرم‌افزار ERP در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از: جنبه‌های فنی نصب ERP، پیچیدگی ERP و زمان و هزینه اجرای ERP.

3. راهبردهای انسانی

 نمونه‌های مربوط به راهبردهای انسانی عبارتند از: نگرش و دیدگاه‌های مدیران و کارکنان، مشارکت آموزش و راهبردهای مدیریت تحول برای اجرای.ERP

 انتخاب راهبردهای مناسب تحویل، اساسی‌ترین راه پیروزی یا شکست برنامه‌های تحول به شمار می‌آیند. منظور از راهبردهای تحول آن دسته از فنون و الگوهایی که عملاً تغییر و تحول مورد نظر را در زمینه‌ها و گستره تعیین شده به وجود می‌آورند. به تعبیر ساده‌تر این‌ها راهکارها و روش‌هایی هستند که به وسیله آن‌ها تغییر و تحول مورد نظر پیاده می‌شود. همان‌گونه که در پیش اشاره شد راهبردهای تحول می‌توان بر پایه گستره و کاربرد آن‌ها در دو سطح خرد و کلان مورد نظر قرارداد.

راهبردها کلاً بر تمامی سیستم سازمانی ناظرند و سمت‌گیری راهبردی (درازمدت، گسترده، بنیادی) دارند.

هدف‌گیری این راهبردها بیشتر دگرگون‌سازی بافت فرهنگی مجموع سازمان، زیر و رو ساختن ساختار، فرایندها و مجموعه ارتباط‌های رسمی و غیر رسمی و همین‌طور جایگزین کردن فلسفه و شیوه‌ای نوین در اداره امور سازمان است. راهبردهای خرد بیشتر متوجه زیرسیستم ویژه‌ای در سازمان است و کاربرد آن‌ها بیشتر در سمت تغییر رفتار فردی و گروهی است. در سطح خرد استراتژی‌های تحول عموماً در رابطه با چهار زیر سیستم سازمانی یعنی ساختار، فناوری، وظیفه و رفتار به کار گرفته می‌شوند

باید بدانیم که چنین زیر سیستم‌هایی معمولاً آماج راهبردهای کلان نیز قرار می‌گیرد. تفاوت کار در این است که در سطح کلان معمولاً از راهبردهای چند منظوره بهره گرفته می‌شود که هم‌زمان زیر سیستم‌های چندگانه را دربر می‌گیرند. سطح خرد به برنامه‌های تغییر مشخصی که زمینه‌های ویژه را مورد نظر دارد اکتفا می‌کند. با توجه به موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت راهبردهای تحول برای اجرا موفقیت‌آمیز ERP جزء راهبردهای خرد هستند، زیرا نرم‌افزار ERP فناوری است که ساختار سازمانی، وظایف و کارکنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ERP_fail.png

1397/11/16 15:04 غ.و
یکپارچگی ERP Dynamics NAV با فروشگاه‌های اینترنتی مبتنی بر Magento

 

یکپارچگی مابین Dynamics NAV و پلتفرم فروشگاه‌های اینترنتی Magento به شما کمک می‌کند که ERP Dynamics NAV بتواند این فروشگاه اینترنتی را درون دیتابیس واحد خود جای دهد .

 در کسب و کارهای امروز قابلیت انعطاف‌پذیری و در لحظه بودن اطلاعات و موجودی کالاها و تراکنش‌های مالی از اهمیت بالایی برخورد است و به همین دلیل در سال‌های اخیر راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی گسترش زیادی داشته است. با گسترش تجارت الکترونیک در سراسر جهان استفاده از راهکارهای سنتی جزیره‌ای به دلیل عدم ارائه واکنش مناسب در لحظه به بازار هدف منسوخ شده‌اند و سیستم‌های مدیریتی جدید که بلوغ خود را در نرم‌افزارهای ERP یافته‌اند، هرچه بیشتر به سمت یکپارچگی فرآیندی برای برنامه‌ریزی یکپارچه منابع سازمانی پیش رفته‌اند.

 راهکار یکپارچگی Dynamics NAV با Magento می‌تواند با استفاده از خودکار سازی و همگام‌سازی اطلاعاتی نظیر مشتریان، سفارشات، محصولات، موجودی و موارد دیگر و با استفاده از یکپارچگی مابین سیستم‌های مدیریت Magento e-commerce و Dynamics NAV، مزایای رقابتی قابل توجهی را به شما عرضه کند. در این یکپارچگی ERP Dynamics NAV به عنوان بک آفیس فروشگاه اینترنتی شما قابل استفاده خواهد بود.

این قابلیت استفاده از Dynamics NAV به عنوان بک آفیس فروشگاه اینترنتی به شما اجازه می‌دهد تا حساب‌های مالی و رسیدهای انبار خود را در لحظه مدیریت کنید و در عین ‌حال بتوانید با سرعت و دقت بالا به نیازهای جدید بازار واکنش نشان دهید. همچنین با این یکپارچگی شما از تجربه کاربری با سیستم‌های جزیره‌ای مجزا نجات پیدا می‌کنید و می‌توانید علاوه بر مدیریت تمام بخش‌های سازمان با نرم‌افزار ERP، گزارشات و داشبوردهای مدیریتی را در هرلحظه تهیه و ارسال کنید. 

همچنین باید این نکته را در نظر گرفت که هر نرم‌افزار ERP کاراکتر ویژه خود را با توجه به نوع کسب و کار و فرآیندهای آن پیدا می‌کند. اما با این وجود تمام ERP های بین‌المللی مبتنی بر بهروش‌هایی (Best Practice) هستند که با توجه به نوع فرآیندها و کسب و کار مربوطه توسط استاندارهای بین‌المللی مدیریتی عرضه شده‌اند. Dynamics NAV که این بهروش‌ها را در 9 حوزه فرآیندی خود (مالی، انبار، خرید و فروش و...) عرضه کرده است می‌تواند با یکپارچگی با Magento که پلتفرمی استاندارد برای توسعه کسب و کارهای الکترونیکی است، راهکار جامع و استاندارد را به شما عرضه کند.

 حال قصد داریم به ارزش افزوده حاصل از این یکپارچگی بپردازیم:

مشتریان

با استفاده از یکپارچگی Dynamics NAV و Magento شما می‌توانید تهاتر دو جانبه از حساب‌های جدید مشتری، ایجاد مشتری آفلاین، به‌روزرسانی حساب‌ها، حساب‌های مشتری مهمان در سایت، صورتحساب اضافی در صورت ورود و همچنین آدرس‌های مرتبط با حمل و نقل کالا را مدیریت کنید. همچنین با استفاده از این راهکار می‌توانید برای فروش B2B خود، از Magento به عنوان پرتال ارتباط با مشتریان استفاده کنید.

سفارش‌های فروش

با استفاده از این یکپارچگی و با توجه به همگام‌سازی و یا درواقع هم‌زمان شدن فرآیندهای مختلف کسب و کارتان می‌توانید سفارشات فروش برای مشتریان در تجارت الکترونیکتان، برگشت سفارشات، سفارشات آنلاین و همچنین موجودی انبار آنلاین و در لحظه، جزئیات پرداخت‌ها و حتی محاسبه مالیات، به‌روزرسانی وضعیت سفارشات جدید، جزئیات فاکتور، جزئیات حمل و نقل و ردیابی حمل و نقل را داشته باشید و در عین بهبود عملکرد سیستم خود، باعث افزایش رضایت در پاسخگویی به مشتریان خود گردید.

موجودی

یکی از مشکلات بزرگ کسب و کارهای الکترونیکی موجودی در لحظه انبار و درنتیجه توان پاسخگویی و ثبت سفارش با توجه به این موجودی است. با استفاده از این یکپارچگی دیگر محصولات عرضه شده در سایت، دقیقاً به تعداد موجود در انبار نمایش داده می‌شوند و این مشکل به طور کامل حل می‌شود.

محصولات

با این پکیج محصول شما قادر خواهید بود در لحظه کمیت و کیفیت محصولات عرضه شده خود را مدیریت کنید و با توجه به نبض بازار تصمیمات استراتژیک کسب و کار خود را بگیرید.

اگر نیاز است عرضه محصول خود را کمتر کنید و یا عرضه آن را افزایش دهید، تنها با این اطلاعات در لحظه که از تمام سطوح کسب و کارتان جمع‌آوری‌شده است می‌توانید تصمیم درستی بگیرید.

سطوح قیمت

در تمام کسب و کارها و مخصوصاً در کسب و کارهای الکترونیکی مزیت رقابتی از جمله مهم‌ترین عوامل اقبال و یا عدم اقبال به یک کسب و کار می‌باشد. قیمت‌گذاری مبتنی بر بها تمام شده فرآیندی به شدت پیچیده است که تنها با استفاده از نرم‌افزار ERP می‌توان به طور دقیق و به خصوص در لحظه آن را محاسبه کرد.

با این پکیج نرم‌افزاری شما قادر خواهید بود در هرلحظه با مدیریت سطوح قیمت خود، چندین گام از رقبای خود پیش باشید.

محدودیت‌های اعتباری

با قابلیت خریدهای اعتباری که در نرم‌افزار Dynamics NAV تعریف شده است، شما می‌توانید فروشگاه اینترنتی مبتنی بر Magento خود را تبدیل به پلتفرم ثبت سفارش مشتریان B2B خود کنید.

 magento+nav.jpg

1397/11/13 17:38 غ.و
ERP هوشمند به کمک تکنیک‌های داده کاوی
 

مشکلات سیستم‌های ERP

سیسـتم هـای ERP، مجموعـه ای از ماژولهـای یكپارچـه ی آمـاده راه انـدازی كـه از پـیش طراحـی و مهندسـی شـده اسـت كـه تمـام فرایندهای تجاری سازمان را پوشش می دهد. سیستم هـایERP،به سازمان برای فعالیت در محیطی یكپارچه از نظر اطلاعاتی و فرایند گرا و اطلاعـــات محـــور، بصـــورت بلاد رنگ كمـــك بســـیار زیـــادی می كنند. زمانی كه نقـش و عملكـرد نرم افزارهای ERP را در نظـر بگیرید بدیهی است كه چنین سیستم هایی فقط قادر به حـل مسـائل مرتبط با مدیریت سطح میانی است. فرایند كامل تجزیه و تحلیـل كـه اجازه ی ذخیره سازی حجم زیادی از داده ها را در داخل سیسـتم بـه منظور معنادار شدن اطلاعات می دهد، در سیستم هـای ERP کنونی به صورت كامل قابل اجرا نیستند. علاوه بر این، سیسـتم هـای ERP قادر به ارضا  نیازهای پرسنل مدیریتی سطح بـالا در سیاسـت هـای تصمیم گیری جهت سرعت بخشیدن به استراتژی های جدید نیستند. با توجه به نقشی كه سیسـتم هـایERPدر تجـارت الكترونیـك بـازی می كنند،این سیستم ها به عنوان سیستم های اطلاعات بنیـادی كـه مسئول یكپارچه سازی داده های مرتبط با فرایندهای پایه ای تجـارت الكترونیك می باشند عمل كرده است.

با این حال نرم افزار ERP قادر به برداشت اطلاعات ارزشـمند ازحجــم زیــادی از داده هــای ذخیــره شــده در داخــل B2C و B2B  نیستند. علاوه بر این، چنین سیستم هایی قـادر بـه تحلیـل صـحیح و دقیق اطلاعات مفیـد عملیـات شغلی نمی باشد. مسـلم اسـت كـه یكپارچه سازی انبار داده ها با سیستم های ERP، مشكلات مـرتبط با سیستم های ERP مرسوم را بهبود می بخشد به عنوان مثال،می توان قابلیت یكپارچه سازی جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات را مطرح كرد.با این حال، یكی از مسائل عمده كه سیستم های ERP  باید با آن دست وپنجه نرم كنند تا روزی بدان غلبـه كنند، افـزایش اتوماسـیون سـازی تحلیل ها و كاربرد های هوشمند در تصمیم گیری های سازمان ها می باشد.

چارچوب یكپارچه سازی نرم افزار ERP و انبار داده ها

در یكپارچه سازی راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی  و انبار داده ها با مجموعه ای ازداده های متفاوتی سروكار داریم كه این امر باعث ایجاد ناسازگاری و تكراری بودن داده ها می شود. بنابراین این داده ها پس از طبقه بندی تحت فرایندهایی اعم از پاكسازی، نقـص سـازی ، تركیـب و حـذف داده هـای تكـراری قـرارمـی گیرنـد. سـپس ،داده هـا در یـك سـرور جهـت ارائـه ذخیـره می شود.( شكل 1)

erp_ai1.png 

شکل (1): شمای كلی از چارچوب پیشنهادی برا نرم افزار ERP هوشمند

در ایـــن نقطـــه،كـــاربران فقـــط وظـــایف جســـتجو را انجـام میدهند. رویه ها برای یكپارچه سازی سیستم هایERP  و انبار داده ها شامل 8 گام مجزا می باشد:

 • جمع آوری: پس از جمع آوری داده هـای اصـلی، داده هـای مـورد نیاز در محل طبقه بندی داده کپی شده تا پردازش های بیشتر بر روی آن صورت گیرد.
 • تبدیل: این مرحله شامل احیای میزان صحت داده ها و حذف داده های اضافی است.
 • بارگزاری و شاخص گذاری: دادههای تبدیل شده در یک Data Mart ذخیره شده و شاخص گذاری می شوند.
 • بررسی کنترل کیفیت: تضمین از کیفیت داده ها.
 • اعلان و انتشار:کار های اولیه برای نصب رسمی بر روی سیستم ها
 •  تجدید نظر: تجدید نظر پیوسته ی داده ها و داده های ناصحیح
 • جستجو: سرویس های جستجو داده ها فراهم شده است.
 • كنترل و آماده سازی: تضمین ایمنی انبار داده ها برای اجتنـاب از آسیب های احتمالی

چارچوبی برای یكپارچه سازی داده ها

تحلیل تصمیم گیری و انبار داده ها

این پژوهش، از مدل ستاره ای در طراحی مدل برای انبار داده ها استفاده می كند. این مدل بنا به جدول واقعی تولید که از یك جدول با بعد زمانی و یک جدول با بعد مكانی، یك جدول ابعاد محصول و یك جدول كیفیت محصول، تشكیل شده است. زمانی كه یك جدول واقعی تولید را طراح میکنیم ،چندین فاكتور باید مدنظر قرار گیرد:

 • تصمیم گیری در مورد مدت زمان انبار داده ها برای تمامی توابع: بازه های زمانی طراحی شده برای مخزن داده ای در این پژوهش، شامل یك دوره ی دو ساله برای اندازه گیری گرایشات در كیفیت داده ها، یك دوره ی زمانی شش ماهه برای تحلیل کیفیت داده ها ویک دوره ی زمانی یک ساله برای تحلیل موقعیت دهی به كیفیت داده ها می باشد.
 • تعیین اصل و اساسی كه باید در نمونه سازی ایستا برای تمامی توابع استفاده شود.
 • تعیین اینكه کدام فیلد در جدول اصلی استفاده شده و حذف داده های اضافی كه فقط فیلدها را اشغال میکنند.
 • تعیین اینكه آیا استفاده از یک کلید هوشمند باعث افزایش فرایند جستجوی داده ها میباشد یا خیر.

جدول بُعد، به صورت تصادفی ایجاد گردد. برای مثال زمانی که کیفیت محصولات کارخانه ای تحلیل میشود،یک جدول یُعد جدیدی را می توان طراحی و استفاده کرد تا ملاحظات کیفی مربوطه را مورد بررسی قراردهد. چنین ملاحظاتی ممکن است شامل افزایش شیب گرما دهی برای افزایش دما،کاهش شیب سرد سازی برای کاهش دما، انتقال سرعت به حامل ها، وغیره باشد. زمانی که داده هارا تحلیل میکنیم ، چندین بُعد به عنوان یک ملاحظه،در کنار یک دیگر قرار می گیرند. این فرآیند، یک مدل داده ای چند بعدی نام دارد. سیستم های انبار داده ها ممکن است شامل مکعب های داده ای زیادی باشند. هر مکعب داده ای شامل فراوردهایی از بُعد متفاوتی از جداول واقعی است. یک مکعب داده ای ممکن است یک مدل داده ای N بعدی باشد. در اینجا ما از 4بعد زمان، مکان، محصول  وکیفیت برای ایجاد یک مدل داده ای 4یعدی جهت فراهم ساختن قابلیت های وسیعتری از جستجو استفاده می کنیم.

 

چارچوبی برای یكپارچه سازی تجزیه و تحلیل سیستم های تصمیم گیری و سیستم های داده كاوی

پس از تكمیل ساختار مكعب داده ای، این امکان به وجود می آید تا تحلیل های تصمیم گیری را با سیستم داده کاوی، یکپارچه سازی نمود. هدف این یک پارچه سازی آن است پایگاه دانشی براساس تحلیلOLAP در درون سیستم داده کاوی ایجاد شود و به تجزیه وتحلیل اطلاعات درسیستم داده کاوی پرداخته ویک نقطه ارجاعی را برای فرایند داده کاوی ایجادکند. تکنولوژی OLAP، توانایی ترکیب مشاهده افراد و تکنیک های هوشمند سازی در سیستم داده کاوی را دارد. بنابر این داده ها با سرعت بیشتر و مفاهیم عمیق تر استخراج میشود.

 

طراحی یك سیستم داده كاوی

پیشنهاد ما استفاده از الگوریتم درختی  تصمیم  برای دسته بندی و پیش بینی داده ها است. این الگوریتم به عنوان هسه موتورداده کاوی عمل کرده وداده های مخفی را در داخل پایگاه داده دسته بندی نموده و به پیش بینی  اطلاعات می پردازد. مراحل این الگوریتم عبارتند از:

1.آماده سازی داده های آموزشی از قبل طبقه بندی شده

2.ایجاد یك گره ی درخت تصمیم

3. انتخاب اطلاعات مربوط به نمونه داده های طبقه بندی شده به صورت زیر:

 

erp_ai2.png 

4. انتخاب اطلاعات مربوط به صفت تست جهت محاسبه: اطلاعات مورد نیاز بر مبنای طبقه بند درون زیر مجموعه ها به وسیله صفت A به صورت زیر مشخص می شود:

erp_ai3.png 

5. محاسبه بهره ی اطلاعات مشخصه ی تست: رمزگذاری اطلاعات كه به وسیله ی انشعاب بندی Aبه دست آمده است به صورت زیر است:

erp_ai4.png 

6. تكرار مراحل 2-5 تا زمانیكه اطلاعات مربوط به صفت تست به صورت کامل محاسبه میگردد.

7. انتخاب صفت تست با بالاترین بهره ی اطلاعات به عنوان گره ی پارتیشن برای درخت تصمیم.

8. به منظور تكمیل درخت تصمیم، از این الگوریتم برای پیدا كردن گره های مشخصه ی تست در هر سطح استفاده می شود.

 پیاده سازی عملی و بهره برداری از سیستم ERP هوشمند


رویه  های عملیاتی مربوط به سیستم ERPهوشمند

با استفاده از زیرساختار اطلاعات سیستماتیك كه به وسیله ی وب فراهم شده است، کاربران ممکن است از اینترنت برای تعاملات خود استفاده کنند. این اطلاعات سه جانبه از سیستم ERP هوشمند، به وسیله ی بنگاه تولیدی مورد استفاده قرارمیگیرد. رویه های عملیاتی سیستم ERPهوشمند، را میتوان به صورت زیر تشریح کرد:

 • ورود به سیستم كاربری: کاربران رویه  های مرتبط با سیستم داده کاوی را به وسیله ی اینترنت ویا اینترانت به کار میگیرند.
 • بارگزاری داده ها از سیستم ERP  به سیستم انبار داده ها: برمبنای نیازمندی های هدف تولید، جداول داده ای تولید، جداول داده ای کیفیت، جداول داده ای محصولات مربوط به سیستمERP ، به عنوان منبع داده ای در نظر گرفته میشود . پس از آن به وسیله ی فرایند پاک سازی مقایسه و تبدیل داده ها، به عنوان منبع ورودی داده وارد سیستم انبار داده ها میشود.
 • ایجاد طرح انبار داده ها: سیستم انبار داده ها با توجه به هدف تولید به فرم طرح ستاره ای ایجاد شده است. جدول اصلی تولید درمرکز قرار دارد.
 • ایجاد تحلیل تصمیم گیری OLAP: با توجه به جدول اصلی تولید، جدول بعد كیفیت و جدول بعد محصول، عملیات چند بعدی معكب داده ای با استفاده از متد ROLAP شبیه سازی میشود.
 • انتخاب منبع داده ها و صفات برای داده كاوی: داده های موجود در سیستم انبار داده ها و نتایج عملیات OLAP را میتوان منبعی از داده ها برای داده كاوی دانست. كاربران برای انتخاب منبع داده ها می توانند از ویرایشگر مدل Mission موجود در موتور داده كاوی استفاده كنند.
 • انتخاب الگوریتم و توابع داده كاوی: الگوریتم داده كاوی كه به وسیله ی محاسبه ی پایگاه داده فراهم شده است. شامل درخت تصمیم، شبكه ی عصبی، الگوریم ژنتیك و تحلیل سبد بازار می باشد. توابع داده كاوی شامل طبقه بندی، خوشه بندی، پیشبینی وگروه بندی، پیشبینی و گروه بندی وابستگی است. در این سیستم  از درخت تصمیم به عنوان یک الگوریتم، همچنین از دسته بندی و پیش بینی به عنوان تابع استفاده می شود.
 • اجرای سیستم داده كاوی: پردازنده ی Mission، هسته ی داده كاوی را تشکیل می دهد. . پردازنده از سیستم پردازشی هدف گرا برای اجرای داده كاوی و اتخاذ نتایج مطلوب استفاده می كند.

نتایج بدست آمده از سیستم داده كاوی، معمولاً نوعی داده ی انتزاعی می باشد. در نتیجه، سیستم از روش نمایش دانش بر مبنای قانون  استفاده كرده و آنرا با چارچوب بر مبنای وب مكمل ساخته تا نتایج داده كاوی را تفسیر سازد و به كاربران در درک نتایج بدست آمده کمک کند.

استفاده از سیستم ERP  هوشمند به منظور بهبود كیفیت تولید، بنگاه تولیدی از داده كاوی مربـوط بـه سیسـتم هوشـمندERP برای بهبود کیفیت محصولاتش ،کاهش هزینه های تولید ، و بـروز تحـول در كل كارائی شغلی استفاده می کند.


 

1397/11/08 14:55 غ.و
مدیریت ضایعات در راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی(ERP)

 

به‌طورکلی، واحدهای معیوب، واحدهایی هستند که به دلیل نداشتن کیفیت لازم از نقطه کنترل کیفیت یا بازرسی عبور نکرده‌اند. نرم‌افزارهای ERP(راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی) بین دو نوع واحدهای معیوب تمایز قائل می‌شود (1: ضایعات و 2) قابل دوباره‌کاری. ضایعات، مواد تکمیل شده یا نیمه ساخته‌ای است که از کیفیت لازم و استاندارد برخوردار نبوده و برای سایر مقاصد تولید نیز قابل استفاده نیست، بنابراین از تولید خارج می‌شوند؛ واحدهای قابل دوباره‌کاری واحدهای ساخته شده یا نیمه ساخته‌ای هستند که با انجام دوباره‌کاری مجدداً در تولید به کار گرفته می‌شوند. به بیان دقیق‌تر، ضایعات در سیستم‌های ERP به دو بخش اصلی تقسیم می‌گردد:

 1. مواد ضایع شده (شامل اجزاء محصول و مواد ترکیبی)
 2. محصول ضایع شده (در جریان فرایند ساخت (Operation Scrap

مواد ترکیبی یا اسمبلی، گروهی از مواد ترکیب شده ا مواد نیمه ساخته‌ای هستند که در فرایند تولید محصول اقدام شده‌اند و این مواد ترکیبی می‌تواند در فرایند محصول دیگر نیز بکار گرفته شود. ضایعات مواد ترکیبی، مقدار مواد تکمیل شده یا نیمه ساخته‌ای است که طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده دارای کیفیت لازم نبوده و به دلیل عدم استفاده در تولید محصول، از فرایند ساخت حذف می‌شوند. اجزاء محصول یا کامپوننت، شامل مواد خام، نیمه ساخته یا مواد ترکیبی (اسمبلی) است که در فرایند ساخت محصول به‌عنوان مواد موردنیاز و ضروری تولید، بکار گرفته می‌شود. ضایعات اجزاء محصول، درصد برنامه‌ریزی شده اقلام ورودی که طبق پیش‌بینی‌ها، پیش از تکمیل محصول، به دلیل نداشتن استاندارد کیفی کنار گذاشته می‌شوند این مقادیر از مواد قبلاً به‌واسطه حمل یا حوادث دیگر معیوب (ضایع) شده‌اند.

 پایگاه مواد (Material Maser) به انبار مرکزی یک شرکت تولیدی که شامل انواع اطلاعات مرتبط با مواد نظیر مواد خریداری شده، تبدیل شده، ذخیره و فروش رفته می‌باشد، گفته می‌شود. همه اطلاعات یک شرکت نیازمند مدیریت مواد نگهداری شده توسط پایگاه مواد است. اطلاعاتی که در پایگاه مواد موجود است در مواردی نظیر سفارش، خرید، مدیریت موجودی‌ها، انتقال کالا، موجودی‌های جنسی، توزیع و فروش کاربرد دارد. صورتحساب مواد (BOM)، به‌عنوان توصیف ساختاری محصول که متشکل از اجزاء محصول و گروه مواد ترکیبی می‌باشد، تعریف می‌شود؛ به بیان دیگر BOM لیستی از مواد مورد نیاز جهت تکمیل محصول ارائه می‌دهد BOM یا فرمول ساخت، معمولاً به صورت یک جدول از مواد و قطعات که مشخصاتی از قبیل استاندارد ابعاد، شکل، جنس، وزن، کیلوگرم و... دارد شناسایی می‌شود؛ بنابراین صورتحساب مواد، اجزاء محصول، ترکیب ساخت و تعداد هر یک از مؤلفه‌ها را مشخص می‌سازد.

مسیریابی (Routing) بیانگر مراحل و گام‌های متوالی تولید می‌باشد که در این مسیرها، تبدیل مواد به محصول به‌طور پی در پی صورت می‌گیرد. این فرایند کار، عملیات نامیده می‌شود و شامل فعالیت‌ها و مؤلفه‌هایی هستند که برای تبدیل مواد الزامی بوده و این روند ساخت به کمک صورتحساب مواد انجام می‌گیرد؛ بنابراین در مسیریابی، فرایند تبدیل مواد، ساعت کار ماشین و کار کارگران مراکز مسئولیت مشخص می‌شود.

z_ERP.png 

ماژول‌های:ERP سیستم‌های ERP، شامل یک بانک اطلاعاتی واحد می‌باشند که همه فرایندهای کسب و کار بدون وقفه در آن رخ می‌دهند. این سیستم‌ها دربردارنده ماژول‌های مختلفی همچون ماژول مالی، لجستیک، سفارش، تأمین‌کننده، تولید، منابع انسانی و... می‌باشند. در تعریف ارائه شده برای ERP منظور از ساختار ماژولار، استقلال بیشتر بخش‌های مختلف برنامه از یکدیگر با توجه به وحدت و یکپارچگی است. هر کدام از این ماژول‌های کلیدی می‌توانند در یک سیستم ERP به تنهایی در حوزه کارکردی مختص به خود و یا به‌صورت ترکیبی با دیگر ماژول‌ها نصب و اجرا شوند. ماژول لجستیک، فعالیت‌هایی همچون حمل و نقل، مدیریت موجودی و مدیریت انبار را پوشش می‌دهد.

با هدف برنامه‌ریزی ضایعات تولید، از عامل‌های ورودی برنامه‌ریزی شده استفاده می‌شود؛ این عامل، بهای تمام شده ضایعات و میزان زیان‌های موجود را برای تمامی محصولات تکمیل شده و نیمه ساخته تعیین می‌کند. بر این اساس، می‌توان به کمک رابطه زیر، مقدار دقیق مواد ورودی مورد استفاده در فرایند ساخت همراه با مدنظر قرار دادن ضایعات عادی، تعیین نمود.

عامل (شاخص) ورودی برنامه‌ریزی شده = مواد مورد نیاز برنامه‌ریزی شده تقسیم بر مواد خروجی برنامه‌ریزی شده

این شاخص نه تنها برای محاسبه مواد ضایع شده کاربرد دارد، بلکه برای تعیین مقدار مواد برگشت شده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. حاصل این نسبت همواره بزرگ‌تر از یک است. به عنوان مثال، اگر عامل ورودی برنامه‌ریزی شده تولید، میزان 05/1 باشد در این شرایط مخرج کسر، یعنی مواد خروجی برنامه‌ریزی شده 95/2 درصد خواهد بود. (از 100 درصد مواد مورد نیاز برنامه‌ریزی شده (ضایعات برنامه‌ریزی شده نه تنها مقدار خروجی عملیات تولید را کاهش می‌دهد، بلکه بر مراحل بعدی تولید نیز اثرگذار است. ضایعات می‌تواند با هدف جبران بخشی از زیان ناشی از مواد ضایع شده، تحت حساب خاصی نگهداری شود. در مقابل، هزینه ضایعات برنامه‌ریزی نشده، بهای ساخت یک محصول را بالا نمی‌برد چراکه این به‌عنوان نوع خاصی از انحراف تولید در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، با ضایعات برنامه‌ریزی نشده همانند زیان دوره برخورد می‌شود. ضایعات برنامه‌ریزی نشده ناشی از تفاوت بین ضایعات واقعی و برنامه‌ریزی شده است. در ماژول‌های SAP هزینه ضایعات برنامه‌ریزی نشده، «انحراف ضایعات» نامیده می‌شود که از طریق محاسبه اقلام پایان دوره مالی تعیین می‌گردند. به بیان دیگر، این ضایعات در میزان (درصد) برنامه‌ریزی مواد عملیات تولید در نظر گرفته نشده‌اند، اما به عنوان هزینه واحدهای ضایع شده که برای تولید پیش‌بینی‌نشده بودند لحاظ می‌شود. انجام این‌گونه برنامه‌ریزی و کنترل‌های عملیات تحت سیستم هزینه‌یابی استاندارد صورت می‌پذیرد.

waste management with ERP.png 

 در سیستم هزینه‌یابی استاندارد، قبل از شروع دوره مالی، بهای تمام شده محصولات از لحاظ مواد، دستمزد و سربار پیش‌بینی‌شده و در طول دوره مالی این هزینه‌ها ملاک محاسبه و ثبت قرار می‌گیرند. در این سیستم نیز حساب‌هایی جهت گردآوری هزینه‌های واقعی در نظر گرفته شده و مغایرت بین هزینه‌های واقعی و هزینه‌های استاندارد، در حساب‌های جداگانه‌ای تحت عنوان » انحرافات«به ثبت می‌رسند. سیستم هزینه‌یابی استاندارد در هر دو سیستم هزینه‌یابی مرحله‌ای و سفارش کار قابل استفاده است ولی غالباً با سیستم هزینه‌یابی مرحله‌ای بکار گرفته می‌شود؛ زیرا تعیین استانداردها در شرایط تولید انبوه و مداوم، عملی‌تر می‌باشد. بنابراین، هزینه‌های استاندارد، هزینه‌های از پیش تعیین شده‌ای هستند که برای تولید یک واحد یا تعدادی محصول یا انجام خدمات در دوره آتی مورد انتظار می‌باشند و معمولاً در شرایط کارای عملیات، قابلیت دستیابی به آن‌ها وجود دارد. در اهداف کنترلی و برنامه‌ریزی ضایعات و مقایسه اقلام هدف با واقعی، سه بخش کلی مطرح می‌گردد:

الف(مقایسه و بررسی از منظر ضایعات مواد ترکیبی

ب) مقایسه و بررسی از منظر ضایعات اجزاء محصول

ج) مقایسه و بررسی از منظر ضایعات عملیات

الف) به‌طور کلی می‌توان چنین شرح داد که اگر 10 درصد مواد ترکیبی محصول به عنوان ضایعات پیش‌بینی شود، برای ساخت سفارشی که 1000 واحد مواد ترکیبی نیاز است، با احتساب مواد ضایع شده، باید 1100 واحد مواد ترکیبی برنامه‌ریزی شود. اگر فرض بر این باشد که مقدار 10 درصد پیش‌بینی شده، به‌عنوان ضایعات مواد ترکیبی برنامه‌ریزی نگردد، اختلاف اقلام استاندارد با اقلام واقعی، به عنوان انحراف نامساعد ضایعات مواد ترکیبی منظور می‌شود (Total Actual > Total Target) در صورتی که مقدار ضایعات مواد ترکیبی برنامه‌ریزی شود اما مقدار 10 درصد بر جمع اقلام واقعی تولید منظور نشود، از آنجایی که این مقدار تنها در بهای هدف لحاظ گردیده در مقایسه با مقدار واقعی، انحراف مساعد ضایعات مواد ترکیبی رخ خواهد داد (Total Target> Total Actual). در نهایت می‌توانیم برنامه‌ریزی ضایعات مواد ترکیبی را هم در مقادیر هدف و هم بر بهای واقعی لحاظ نماییم که در این صورت، مواد ترکیبی ضایع شده به بهای تولید منتقل می‌گردد و دیگر اختلافی تحت عنوان انحراف ضایعات نخواهیم داشت، چراکه total target = total Actual. ضایعات مواد ترکیبی به عنوان ضایعات خروجی در نظر گرفته می‌شوند چرا که بر مقدار برنامه‌ریزی شده فرایند ساخت تأثیر می‌گذارند. همان‌گونه که در بالا اشاره شد، بهای ضایعات مواد ترکیبی بر مبنای بهای استاندارد تعیین گردیده و در صورتی که برنامه‌ریزی شود، موجب افزایش بهای تولید استاندارد خواهد شد. این فرایند موجب بهبود برنامه‌ریزی مواد مورد نیاز (MRP) می‌شود.

ب) ضایعات اجزاء محصول، بر خلاف ضایعات مواد ترکیبی، به عنوان ضایعات ورودی شناخته می‌شود. طبق نمونه، اگر کل اجزاء محصول فرایند تولید 5000 باشد، و 10 درصد مواد در فرایند تولید طبق پیش‌بینی‌ها ضایع شود، در صورتی این مقدار ضایعات اجزاء محصول برنامه‌ریزی نشود و مقادیر ضایعات به اقلام واقعی منتقل شود اختلاف حاصل تحت عنوان انحراف نامساعد ضایعات اجزاء محصول قلمداد می‌گردد. از سوی دیگر، در صورتی که مقدار ضایعات اجزاء محصول برنامه‌ریزی شود، اما مقدار 10 درصد بر جمع اقلام واقعی تولید منظور نگردد، از آنجایی که این مقدار تنها در بهای هدف منظور گردیده در مقایسه با مقدار واقعی، انحراف مساعد ضایعات اجزاء محصول رخ خواهد داد (Total Target> Total Actual) در نهایت می‌توانیم برنامه‌ریزی ضایعات اجزاء محصول را هم در مقادیر هدف و هم بر بهای واقعی لحاظ نماییم که در این صورت، اجزاء محصول ضایع شده به بهای تولید منتقل می‌گردد و اختلافی تحت عنوان انحراف ضایعات نخواهیم داشت، چراکه (total target = total Actual)

ج) در بررسی ضایعات عملیات، باید به این نکته توجه شود که آیا ضایعات عملیات در مسیریابی بوده یا به صورتحساب مواد وابسته است. در ضایعات عملیات مسیریابی، باید از کنار گذاری مواد ترکیبی معیوب پیش از انتقال اجزاء محصول، اطمینان حاصل گردد. اقلام خروجی مواد ترکیبی معیوب توسط مقادیر ضایعات عملیات قبل از انتقال اجزاء محصول به مرحله بعدی تولید، کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، در خصوص ضایعات عملیات در صورتحساب مواد BOM، بایستی این اطمینان حاصل گردد که اقلام ورودی مواد ترکیبی کاهش یافته ناشی از ضایعات در اجزاء محصول، لحاظ گردد. بنابراین، ضایعات عملیات هم در مسیریابی و هم در صورتحساب مواد باعث تقلیل مقادیر خروجی مواد ترکیبی پیش از اینکه اجزاء محصول آماده انتقال به مرحله بعد باشند، می‌گردد.

می‌توان ضایعات عملیات در مسیریابی را به کمک رابطه زیر بدست آورد:

z_erp2.png 

ضایعات عملیات، مقدار مواد تکمیل شده یا نیمه ساخته‌ای را تعیین می‌کند که در فرایند ساخت، از مرحله‌ای به مرحله بعد، به علت عیب و نقص، کنار گذاشته می‌شود. بدیهی است که این ضایعات مقدار اجزاء محصول را که می‌تواند ناشی از ترکیب مواد باشد، در فرایند ساخت کاهش می‌دهد.

در این مطلب مدیریت هزینه از طریق کنترل ضایعات تولید در نرم‌افزارهای ERP، مورد بررسی قرار گرفت. نتایج مطالعه و بررسی در ادبیات و تحقیقات این حوزه حاکی از این است که علیرغم شباهت‌ها در نحوه برخورد با ضایعات در ادبیات حسابداری و سیستم‌های ERP، با این حال سیستم‌های یکپارچه ضمن ارائه تعاریف و تقسیم‌بندی‌های جدید و کاربردی‌تر از واحدهای معیوب و همچنین به واسطه اطلاعات ماژول‌های مختلف توانسته است به نحو چشمگیری امکان کنترل و برنامه‌ریزی را در جهت دستیابی به اهداف مدیریت فراهم آورد. نحوه برخورد با ضایعات در ERP تحت برنامه‌ریزی‌های منظم و در چارچوب هزینه‌یابی استاندارد انجام می‌شود که از مقایسه اقلام هدف با اقلام واقعی، انحراف ضایعات محاسبه و تجزیه و تحلیل‌های لازم صورت می‌گیرد. بر خلاف ادبیات حسابداری (هزینه‌یابی (، که جهت تعیین بهای تمام شده از روش‌های میانگین موزون (WA) و اولین صادره از اولین وارده (FIFO) و یا روش هزینه‌یابی استاندارد بهره می‌جوید، اما در سیستم‌های ERP، حسابداری ضایعات تنها از طریق هزینه‌یابی استاندارد انجام می‌شود. روش هزینه‌یابی استاندارد که در نرم‌افزارهای ERP بکار گرفته می‌شود مطابق با ادبیات حسابداری است و طبق آن واحد کالاهای تکمیل شده یا در جریان ساخت و ضایعات با هزینه‌های هدف که بر مبنای مقادیر تخمین زده شده (استاندارد) هستند ارزشیابی می‌گردند؛ بنابراین به مقایسه بین هزینه‌های هدف با هزینه‌های واقعی با قصد محاسبه انحرافات نیازمند می‌باشد.ERP در مقایسه با سیستم‌های سنتی که در ادبیات هزینه‌یابی شرح داده شده، حسابداری واحدهای معیوب را با دقت بیشتری انجام و گزارش‌های مربوط‌تری جهت برنامه‌ریزی و کنترل ارائه می‌دهند. تقسیم‌بندی‌های ERP از واحدهای معیوب شامل ضایعات مواد (شامل مواد ترکیبی و اجزاء محصول) و ضایعات عملیات می‌باشد. تأکید مدیریت هزینه در گذشته در محیط کسب و کار کنونی، علاوه بر توجه به شاخص‌های مالی، بر شاخص‌های غیرمالی همچون توجه به رضایت‌مندی مشتری، کیفیت محصول و خدمات، نوآوری و یادگیری، شهرت نام و نشان تجاری محصول و مواردی از این دست می‌باشد. در نتیجه، سیستم‌های ERP به واسطه ارائه اطلاعات درون سازمانی مفید و به موقع و البته با کاستن از زمان پردازش عملیات، که در سایر سیستم‌ها وجود ندارد، امکان برنامه‌ریزی، مدیریت هزینه و تحلیل سودآوری را برای شرکت‌ها به ارمغان می‌آورد.

1397/11/06 14:42 غ.و
LS Retail افزونه ای برای خرده فروشی در ERP Dynamics NAV
 

 

LS Retail یک افزونه توسعه یافته و بهینه شده برای کسب و کارهای مربوط به خرده فروشی، کسب و کارهای پلتفرمی، مراکز تجاری و فروشگاه های زنجیره ایست که می تواند با یکپارچگی با Dynamics nav کسب و کار شما را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند. این افزونه توسعه یافته بر روی نرم افزارهای ERP نظیر Dynamics NAV در 120 کشور مورد استفاده قرار گرفته است.  با استفاده از LS Retail می توانید تمام فروشگاه های اینترنتی و فیزیکی خود را در یک سیستم واحد کنترل کنید و مدیریت محصولات، بها تمام شده و قیمت محصول، حسابداری، تبلیغات و باشگاه مشتریان فروشگاه اینترنتی، سایت تجارت الکترونیک و... را در یک پلتفرم واحد که برای این قبیل کسب و کارها توسعه یافته است مدیریت کنید. LS Retail مجموعه ای از ویژگی های خودکار پیشبینی شده برای خرده فروشی ها طراحی کرده است که یکپارچگی آن به یک نرم افزار راهکار جامعه برنامه ریزی منابع سازمانی مانند نرم افزار ERP مایکروسافت Dynamics NAV می تواند امکانات و قابلیت های زیر را به صورت بهینه برای کسب و کار خرده فروشی شما فراهم کند:

ls retail products.jpg 

 • ارائه خدمات بهینه کمپین های یکپارچه فروش برای تمام واحدهای فروش
 • حسابداری یکپارچه تمام فروشگاه ها و واحد های فروش
 • قابلیت یکپارچگی Dynamics NAV با دستگاه های  POS در فروش حضوری
 • اطمینان از فروش سریع و با قیمت دقیق درج شده بر روی اقلام و با در نظر گرفتن وزن کالا در استفاده از دستگاه POS 
 • ارائه گزارشات تحلیلی بر اساس هر دستگاه POS برای افزایش کارآیی کارکنان، بهره وری و افزایش رضایت مشتری 
 • تجربه عالی برای OMNI Channel
 • ارائه تجربه کاربری یکسان و مناسب با مشتری در فروشگاه، فروش آنلاین و تلفن همراه 
 • اعمال تخفیفات یکسان بر روی کالاها در واحدهای فروش مختلف
 • ثبت تاریخ انقضا برای محصولات غذایی و اولویت بندی فروش و تخفیف محصولات براین اساس
 • مدیریت بهینه سهام شرکت
 • گزارش گیری های دوره ای دستی و اتوماتیک
 • مدیریت بهینه دستی و اتوماتیک برای برنامه ریزی آیتم های اضافی برای پوشش تقاضا، کاهش سرریز های غیرمستقیم و به حداکثر رساندن درآمد 
 • مدیریت کمبود محصول
 • به حداقل رساندن ضرر از طریق تجمیع در سیستم های ما پردازش و گزارش گیری
 • کنترل کامل بر کسب و کار
 • قیمت گذاری مرکزی و مدیریت کمپین های بازاریابی یکپارچه
 • ارسال کمپین های فروش، قیمت ها، پیشنهادات و تبلیغات، و ارسال اطلاعات به طور مستقیم به مشتری های مختلف ثبت شده (مثلا POS، سایت تجارت الکترونیک، پورتال و باشگاه مشتریان)
 • تصمیم گیری در مورد تغییرات موقتی کسب و کار با توجه به وضعیت فورس ماژور
 • مناسب سازی برای مکان های مختلف
 • کنترل متمرکز
 • امکان مدیریت محصولات، تامین کنندگان، کارکنان، فروش و رویدادها در یک پایگاه اطلاعاتی
 • ابزار مدیریت زنجیره تامین
 • مقایسه قیمت های مختلف در مکان های فروشگاه های مختلف
 • انعطاف پذیری بالا در مقابل تغییرات
 • هماهنگی فروش آنلاین و آفلاین

ls retail2.png

1397/11/01 15:33 غ.و
چگونه بفهمیم چه زمانی پیاده سازی یک نرم افزار ERP در کسب و کار توجیه پذیر و مقرون به صرفه است

ERP_ROI2.jfif 

اولین دلیل برای هر شرکت و سازمانی برای رفتن به سراغ راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی، افزایش سود خود از طریق افزایش بازدهی کسب و کار خود است. به همین جهت محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در این پروژه تبدیل به مهمترین عامل در تصمیم گیری مدیران برای استقرار نرم افزار ERP شده است. در این مطلب سعی خواهیم کرد عمده سوال ها و مسائلی که برای پیش بینی نرخ بازگشت سرمایه در این پروژه حیاتی است و باید به آن ها پاسخ داده شود، بررسی شود:

 • محاسبه هزینه لایسنس نرم افزار ERP انتخاب شده
 • محاسبه هزینه خالص پیاده سازی و استقرار نرم افزار ERP
 • بررسی تمام گواهینامه های مورد نیاز برای استقرار نرم افزار ERP در صورت لزوم
 • اگر می خواهید از نرم افزار on-premise استفاده کنید، باید هزینه استفاده به ازای هرنفر محاسبه شود
 • اگر نرم افزار ERP مورد نظر شامل افزونه هایی می شود که هزینه آن به ازای هرکاربر متغیر است، این تغییرات باید حتما ثبت شوند
 • اگر نرم افزار ERP مورد نظر قرار است در سرورهای سازمان خودتان راه اندازی شود، هزینه های مربوط به تهیه سرور باید محاسبه گردد
 • هزینه‌های مشاوره که جز تمام پروژه های پیاده سازی ERP است باید درنظر گرفته شود
 • علاوه بر هزینه لایسنس نرم افزار و پیاده سازی آن، استقرار ERP با توجه به نوع کسب و کار واجد حدی از سفارشی سازی است که باید محدوده و هزینه آن مشخص شود
 • هزینه آموزش کارکنان برای استفاده از نرم افزار جدید باید محاسبه شود
 • اگر نرم افزار دیگری در سازمان تان وجود داشته است باید محدوده پروژه انتقال داده محاسبه شود

هزینه های مرتبط با مدیریت پروژه

 • حقوق و دستمزد کارکنان درگیر در پیاده سازی پروژه
 • هزینه های مربوط به کارکنان شرکت پیمانکار پیاده ساز نرم افزار ERP
 • محاسبه کاهش بهره‌وری در سیستم سابق در حین پیاده سازی راهکار جدید

هزینه های پشتیبانی و نگهداری

 • هزینه‌ های مربوط به تامین و نگهداری
 • هزینه بروزرسانی(آپدیت) سیستم در نسخه های جدید
 • هزینه آپگرید سیستم و تقسیم آن به سال های قابل استفاده

با محاسبه تمام این موارد فرمول محاسبه هزینه نهایی استقرار سیستم عبارت است از:

هزینه نهایی= هزینه قطعی+ پیاده‌سازی+کارکنان +نگهداری

پیش‌بینی بازده های حاصل از پیاده سازی و استقرار نرم افزار ERP:

 • بالا رفتن بهره‌وری تولید
 • افزایش بهره‌وری توزیع
 • افزایش بهره‌وری در ثبت گزارشات مالی
 • افزایش تعداد سفارشات
 • کاهش تعداد کارمندان مورد نیاز
 • کاهش خطاهای انسانی

با محاسبه بازده های احتمالی حاصل از پیاده سازی و استقرار نرم افزار ERP خواهیم داشت:

مقدار اولیه نرخ بازگشت سرمایه = همه هزینه‌ها /همه بازده‌ها

تحلیل مقدار اولیه نرخ بازگشت سرمایه

 • بازده پیش‌بینی شده را با صاحبان سهام دپارتمان‌های کلیدی خود بررسی کنید
 • هزینه و بازده را با تحلیلگران دپارتمان مالی بررسی کنید زیرا میزان دقت این محاسبات در تعیین نرخ بازگشت سرمایه و درنتیجه تصمیم شما برای پیاده سازی و نوع استقرار آن در مجموعه تان تاثیر گذار خواهد بود
 • زمان پیاده سازی و استقرار را با محاسبه وقفه های احتمالی در پروژه به طور واقع بینانه بار دیگر بررسی نمایید
 • ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سرمایه‌گذاری لازم برای استقرار نرم افزار ERP را محاسبه و زمان رسیدن به نقطه سر به سر را تعیین کنید
 • سرمایه‌گذاری ERP تا سودبخشی را محاسبه کنید

با محاسبه این موارد خواهیم داشت:

نرخ بازگشت سرمایه تنظیم شده =همه هزینه‌ها/ همه بازگشتها= ----بر----- ماه

                                                                                                                                                  

1397/10/25 11:44 غ.م
علائم نیاز سازمان شما به راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی- ERP | بخش دوم

 

قبل از اجرای هر نرم افزار ERP باید چالش ها و مشکلاتی که سیستم های قدیمی شرکت با آن ها مواجه بوده اند بررسی گردد. در واقع رفتن به سمت راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی خود پاسخی به نیازمندی های پاسخ داده نشده، توسط سیستم های قدیمی است. در زیر سعی خواهیم کرد ادامه عمده ترین دلایلی که در صورت ظهور در کسب و کارتان، رفتن به سمت پیاده سازی راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی را برایتان ضروری می سازد شرح دهیم. بخش اول این دلایل را می توانید از اینجا بخوانید.

5. رشد سریع کسب و کار

در یک مرحله خاص از هر کسب و کاری، ممکن است سازمان های کوچکتر به نقطه اوج رشد خود برسند و با افزایش چند برابری حجم سازمان، نرم افزارها و سیستم های قدیمی شرکت دچار اخلال شوند.

بعضی از سیستم ها اجازه دسترسی به بسیاری از پایگاه های داده را محدود می کنند و سازمان های کوچک مجبور می شوند با استفاده از نرم افزارها  و سیستم های ثانویه آن ها را دریافت کنند. ازطرف دیگر اما این نرم افزارها نمی توانند پایگاه های داده مختلف را در یک بانک جامع اطلاعاتی مقایسه پذیر جمع آوری کنند. این نقطه پاشنه آشیل کسب و کارهای جدیدی است که می خواهند به سرعت رشد کنند زیرا با گسترش کسب و کار پایگاه داده ها و سیستم های شما باید تراکنش های بیشتری از قبل را پشتیبانی کنند و این محدودیت های گفته شده می تواند سیستم شما را کند و یا حتی  از کار بیاندازد.

برای جلوگیری از عواقب تجاری و عملیاتی، محدودیت های سیستم فعلی خود را در نظر بگیرید :

 • آیا تراکنش های کاربران سیستم شما به طور همزمان در دیتابیس سامانه تان اعمال می شود؟
 • محدودیت های  حجم و زمان معامله سیستم فعلی چیست؟  آیا براساس تاریخ تراکنش ها و فرآیندهای گذشته خود می توانید راهکاری جامع  و استراتژیک برای کسب و کار خود ارائه دهید؟
 • آیا شما یک سیستم برای ذخیره داده ها دارید؟

6. سیستم های جزیره ای بدون پشتیبانی

در محیط رقابتی امروز، کسب و کار ها باید انعطاف پذیر و پویا باقی بمانند. شما نمی توانید به سیستم های بایگانی برای رسیدگی به کارهای مهم کسب و کار و عملیات تکیه کنید. سیستم های متفرقه که دیگر از عملیات شما پشتیبانی نمی کنند و با سیستم های اصلی کسب و کارتان یکپارچگی ندارند، می تواند منجر به رشد منفی کسب و کارتان گردد.

به عنوان مثال، فرض کنید یکی از فروشندگان شما از ابزار دیگری برای مدیریت فرآیندهای های خود استفاده کند. شما اگر بخواهید سیستم اصلی کسب و کار خود را ارتقا و تغییر دهید، این سیستم های غیریکپارچه قابلیت تغییرات را نخواهند داشت.  داشتن سیستم های خارج از رده خطرناک است و می تواند مشکلات جدی ای را برای کسب و کار شما ایجاد کند. همچنین یک فرآیند تثبیت شده اشتباه در یک سازمان عملا باعث اخلال در باقی فرآیندهای اجرایی نیز می شود. آیا شما بر روی نرم افزار قدیمی که خارج از رده است متکی هستید؟ اگر اینگونه است باید گفت که اصلاح فرآیندهای تثبیت شده اشتباه در یک سازمان به مراتب هزینه های بیشتری از جایگزینی آن با راهکاری جدید و اما منطبق بر نرم افزارERP دارد.

7. ادغام و جذب سریع فرآیندهای جدید

نرم افزار ERP باید علاوه بر قابلیت پشتیبانی از فرآیندهای کسب و کار شما قابلیت استفاده در فرآیندهای جدید سازمان شما را داشته باشد. همچنین یک ویژگی مهم برای هر راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی، پیش بینی فرآیندهایی است که با گسترش کسب و کار به وجود می آیند و مدیریت آن ها باید مبتنی بر بهروش های شناخته شده جهانی باشد.

در اینجا چند عامل برای بررسی وجود دارد:

 • چقدر تلاش دستی و غیر سیستماتیک  در ادغام فرآیندهای جدید درگیر است؟
 • برای  ورود اطلاعات فرآیندهای جدید، آیا نرم افزار ERP قابلیت انطباق با آن را دارد؟
 • آیا نرم افزار ERP قابلیت پشتیبانی فرآیندهای جدید را دارد؟ آیا این پشتیبانی مبتنی بر بهروش های شناخته شده است و یا با ساختاری مجزا طراحی شده است؟

8. رویدادهای مهم دیگر کسب و کار

علاوه بر مساله ادغام های فرآیند های جدید، حوادث دیگری مانند تغییر مدیران شرکت و یا استراتژی کلان شرکت نیز وجود دارد که می تواند واجد اهمیت باشد.

اهمیت استفاده از ERP های مطرح دنیا مانند Dynamics NAV که مبتنی بر بهروش های شناخته شده بین المللی است، در استانداردهای بکار گرفته شده در مدیریت سازمانی آن هاست. نرم افزارهای ERP با ارائه راهکارهایی استاندارد نه تنها در شرایط فعلی کسب و کار شما را براساس متدهای شناخته شده و جهانی مدیریت می کند، بلکه حتی در صورت تغییرات سازمانی قابلیت پاسخگویی به نیازهای جدید و ادغام نیازمندی های ایجاد شده در خود را نیز دارد.

از طرف دیگر این  سیستم می تواند با توجه به زیرساخت های مناسب، بستر مطمئنی برای پشتیبانی از کسب و کار شما در بلند مدت گردد.

 

.

1397/10/25 10:47 غ.م
علائم نیاز سازمان شما به راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی- ERP | بخش اول

 

قبل از اجرای هر نرم افزار ERP باید چالش ها و مشکلاتی که سیستم های قدیمی شرکت با آن ها مواجه بوده اند بررسی گردد. در واقع رفتن به سمت راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی خود پاسخی به نیازمندی های پاسخ داده نشده، توسط سیستم های قدیمی است. در زیر سعی خواهیم کرد عمده ترین دلایلی که در صورت ظهور در کسب و کارتان، رفتن به سمت پیاده سازی راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی را برایتان ضروری می سازد شرح دهیم:

1. فقدان دید جامع

قبل از پیاده سازی نرم افزار ERP، بیشتر کسب و کارها با مشکل عدم دید جامع نسبت به حوزه های فرآیندی جزیره ای سازمان خود و عدم توانایی گزارش گیری مالی در لحظه و محاسبه بها تمام شده کالا و یا خدمات خود مواجه اند. بدون یکپارچگی فرآیندی که نتیجه پیاده سازی یک ERP در سازمان است، سازمان ها نمی توانند نیازسنجی بازار هدف خود را در لحظه و دقیق محاسبه کنند، با محاسبه بها تمام شده به طور دقیق محصول خود را در بازار قیمت گذاری کنند، پیش پرداخت های خود را محاسبه کنند و همچنین با گزارشات مالی دقیق و در لحظه میزان پرداختی حقوق و دستمزد و گزارش های حسابرسی را ارائه دهند . 

علاوه بر این، دشواری دسترسی به داده ها در زمان مناسب برای گزارش از سفارشات، موجودی، تولید و تحویل از نقاط مختلف در عملیات زنجیره تامین که اطلاعات مهمی برای مدیریت فعالیت های کلیدی یک شرکت و انتخاب ملزومات استراتژیک (مانند تبلیغات، حقوق و دستمزد و بازخورد مشتریان) است، از عارضه های دیگر نبود راهکاری جامع برای کسب و کار شما است.

2. چالشهای کسب کسب و کار جدید و یا رشد کسب و کار سابق

اکثر شرکت ها رویای کسب و کاری چند میلیارد دلاری مانند WalMart را می بینند. اما هنگامی که سعی می کنند با استفاده از همان  سیستم های متداول و منسوخ در راه تولید و سفارش رویای خود را محقق کنند، این رویا می تواند به سرعت به یک کابوس تبدیل شود . باید گفت که رشد و گسترش هر کسب و کاری مستلزم فراهم شدن زیرساخت های مناسبی است که در صورت رشد آن کسب و کار توانایی پاسخگویی به نیازهای جدید سازمان را داشته باشد.

برای مثال در کسب و کار فعلی خود می توانید تاریخچه اطلاعات مهم را از یک پایگاه داده واحد تا به امروز ردگیری کنید؟ باید گفت اگر برای مدیریت کسب و کار خود از سیستم های جزیره ای استفاده می کنید، این سیستم های متفرق نه تنها نیازهای عملیاتی کسب و کاری بزرگ و یا رو به رشد که هر لحظه نیازمند اطلاعاتی در لحظه است را تامین نمی کنند، بلکه فرصت های سازمان شما را برای رشد، بازدهی بالا و افزایش سودآوری را نیز از بین می برند.

3- تغییرات سریع در محصول و مشتریان

اگر کسب و کاری دارید که لیست محصولات و خدمات و به طبع آن لیست مشتریان تان دائما در حال تغییر است، نیاز به سیستمی دارید که بتواند لحظه به لحظه شما را در مدیریت سبد محصولات و مدیریت ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل جدید یاری دهد.

از طرف دیگر در بازارهای جدید مشتریان هرچه بیشتر به سمت سفارشی سازی و درخواست محصولات جدید پیش رفته اند. برای این کار آیا شما توانایی انطباق سریع و موثر محصول یا خدمات خود را دارید؟ آیا می توانید پیکربندی فرآیندهای خود را برای تبلیغات و ویژگی های جدید خود تغییر دهید تا به روند بازار پاسخ دهید؟ 

الزام پاسخگویی به این سوال ها در کسب و کارهای جدید، تمام کسب و کارها را دیر یا زود به سمت استفاده از نرم افزار ERP سوق می دهد.

4- گسترش و جغرافیای جهانی

در گذشته شرکت ها معمولا قابلیت مدیریت کسب و کار خود با یک زبان و در یک کشور و به طبع آن با یک ارز رایج را داشتند. امروزه اما جهانی سازی لاجرم تمام شرکت ها را به سمت ارتباطی گسترده با بازارهای جهانی و مبادله با ارزهای مختلف برده است.

اگر شرکت شما به طور متمرکز در یک مکان بوده است برای بروزرسانی کسب و کار خود سیستم های قدیمی عمدتا پاسخگوی مشکلاتتان بودند. اما اگر در چندین کشور کار می کنید باید گفت که شما نیاز به راهکاری جامع برای مدیریت کسب و کار خود دارید . مثلا اگر مرکز تولید شما در چین و یا ژاپن باشد و مرکز توزیع در صدهای کیلومتر دورتر و درکشوری دیگر واقع گردد، سازمان شما باید بتواند با وجود این پراکندگی جغرافیایی فرآیندهای مدیریت تولید، مدیریت نیروی کار و توزیع خود را با توجه به نیازهای جدید در سیستمی واحد و یکپارچه مدیریت کند. برای مشخص شدن اینکه آیا سیستم قبلی شما توانایی مدیریت کسب و کارتان را دارد حتما این سوال ها را از خود بپرسید:

 • آیا شما قادر به استفاده از نرم افزار خود در چندین زبان هستید؟ آیا نرم افزار فعلی شما قابلیت استفاده همزمان از چند ارز بین المللی را دارد؟
 • آیا سازمان شما ظرفیت تبدیل تعهدات جهانی منتج از قوانین مالیاتی جهانی با نیازهای محلی را دارد؟
 • هنگامی که در بحث الزامات بین المللی کسب و کار به میان می آید، آیا سیستم های فعلی شما می توانند از مجموعه های مختلف و منابع مختلف داده، برای محاسبه استفاده کنند؟
 • آیا سیستم فعلی شما قوانین مالیاتی واستانداردهای جهانی مانند IFRS را پشتیبانی می کند؟
  آیا سیستم فعلی شما قابلیت اعمال همزمان قوانین مختلف با الزامات آن ها را دارد؟
need-ERP.jpg 
1397/10/23 15:00 غ.و
مقایسه اجمالی Microsoft Dynamics NAV و Odoo

 

مقایسه ERP Microsoft Dynamics NAV با Odoo 10 Enterprise اجازه می دهد تا خریدارن بالقوه با مقایسه تفاوت های این دو نرم افزار، بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. بدیهی است که چنین مقایسه ای صرفا به بررسی ویژگی های این دو می پردازد و انتخاب دقیقتر با توجه به نیازهای سازمان و بررسی جزئی تر این دو راهکار امکان پذیر است.

از مجموع 3،375 معیار تصمیم گیری که بر روی هشت زیرمجموعه موجود در ماتریس مقایسه صورت گرفته است و در نمودار پایین صفحه نمایان است، متوجه می شویم که Dynamics NAV به طور قابل توجهی نسبت به رقیب خود Odoo ددر جایگاه بهتری قرار دارد. لازم به ذکر است که این مقایسه بدون در نظر گرفتن Addons ها و توسعه‌هایی که توسط شرکت های دیگر در مورد این دو راهکار صورت گرفته است انجام شده است و فقط قابلیت‌های Built-in این دو راهکار در این سنجش مد نظر است.

1. مالی

در این بخش Dynamics NAV به نسبت Odoo عملکرد کاملا بهتری دارد. همانطور که در نمودار مشخص است عملکرد NAV از میانگین راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمانی موجود در بازار در حوزه مالی بهتر است.

2. منابع انسانی

Dynamics nav با توجه به ویژگی‌های built-in و توابع مربوط به منابع انسانی خود تا حدودی عملکرد بهتری از Odoo دارد.

3. مدیریت تولید

در این بخش NAV مزیت قابل توجهی به نسبت رقیب خود دارد. در این بخش NAV یکی از بهترین ERPها در بازار جهانی است.

4. مدیریت موجودی

در حوزه مدیریت موجودی نیز راهکار مایکروسافت عملکرد بسیار بهتری از رقیب خود دارد.

5. مدیریت خرید

NAV یکی از بهترین ERPها در زمینه مدیریت خرید در بازار جهانی است و با توجه به شاخص‌های این مقایسه، ویژگی‌ها و عملکرد توابع مرتبط با خرید در NAV بسیار بهتر از Odoo است.

6. مدیریت کیفیت

درست مانند ماژول پیشین، Dynamics NAV به نسبت Odoo عملکرد کاملا بهتری دارد.

7. مدیریت فروش

قابلیت‌های built-in راهکار مایکروسافت در حوزه مدیریت فروش در بازار جهانی گزینه قابل توجهی است و از میانگین بازار جهانی بهتر است. در مقابل Odoo به نسبت میانگین بازار در رده پایینتری قرار دارد.

8. فناوری محصول

Dynamics NAV نمره قابل توجه بالاتری از Odoo در حوزه فناوری محصول و ویژگی‌های مرتبط به آن دریافت می کند. 

لازم به ذکر است که این مقایسه صرفا بر اساس داده های موجود صورت گرفته است. عوامل فراوانی نظیر هزینه لایسنس و پیاده سازی و ریسک پروژه در تصمیم گیری سازمان شما برای انتخاب و استقرار راهکار جامعه برنامه ریزی منابع سازمانی تاثیر مهمی دارد.

 nav-vs-odoo.png

 

1397/10/17 11:40 غ.م
یکپارچه سازی تجارت الکترونیک و Dynamics NAV

 

یکپارچه سازی سیستم تجارت الکترونیک(E-commerce) با ERP می تواند به نظم و توزیع بهتر، سریعتر و دقیق‌تر داده ها کمک کند و جریان موثر اطلاعات در حوزه کسب و کار شما را میسر کند. Dynamics NAV امکانات خوبی برای چنین یکپارچگی برای کسب و کار شما فراهم می کند.

یکپارچه سازی تجارت الکترونیک با وجود داشتن چالشهایی فراوان نظیر تغییرات اساسی سیستم و هزینه های مالی و زمانی زیاد برای سازمان می تواند سبب افزایش فروش، کاهش هزینه های عملیاتی در دراز مدت و دسترسی به بازارهای آنلاین شود. همچنین یکپارچه سازی یک ERP و تجارت الکترونیک باعث می شود که کسب و کار شما مستقل از مکان شود؛ موجودی کالا و قیمت گذاری می تواند در موقعیت و مکان های متفاوت به صورت یکپارچه صورت بگیرند. سطوح محصولات، اطلاعات و تغییرات قیمت نیز می تواند در سراسر تیم فروش مراوده شوند؛ حال هرکجا که می خواهند باشند.

بدیهی است برای چنین یکپارچه سازی استفاده از ERPای نظیر Dynamics NAV که در سرتاسر جهان بارها با یکپارچه شدن با سیستم های تجارت الکترونیک امتحان خود را پس داده است و همچنین به دلیل توانایی فراوان جهت یکپارچگی با بسیاری از سیستم های موجود، می تواند انتخاب معقولتری جهت کاهش هزینه های مالی و زمانی و همچنین کاهش ریسک پروژه باشد.

استفاده از Microsoft Dynamics NAV و یکپارچگی آن با تجارت الکترونیک پراکندگی انبوه داده های سازمان شما که مانع پیشرفت کسب و کارتان می شود را از بین می برد. در اختیار داشتن تمامی اطالاعات نظیر سفارشات، ارسال و خرید در یک سیستم نرم افزاری یکپارچه به مدیریت بهتر کسب و کارتان کمک خواهد کرد. NAV به عنوان یک سیستم یکپارچه و جامع کسب و کار شما را از وارد کردن دستی اطلاعات موجود و اضافی به خصوص زمانی که تراکنش های شما فراوان است (با تاکید بر زمانی که از سیستم های غیر یکپارچه استفاده می کنید) راحت می کند و سبب صرفه جویی در زمان و برطرف کردن خطاهای احتمالی می کند. چنین یکپارچگی امکان تولید و تحلیل سریع گزارش ها را بدون اتلاف وقت برای انتقال داده ها و یا گردآوری اطلاعات منابع مختلف فراهم می کند. اینها در شرایطی است که Dynamics NAV  بیش از 800 گزارش پیش فرض از کسب و کار شما در دسترس شما قرار می دهد. چنین گزارش هایی امکان اصلاح فوری فرآیندهای کسب کار شما جهت نجات درآمدهای در خطراتان را هم فراهم می کند.

از طریق چنین یکپارچگی ارتباطات شما با مشتری های خود بهبود می یابد و اطلاعات مورد نیاز برای فروش و نمایندگی های پشتیبانی به سرعت در دسترس قرار خواهند گرفت.


• چگونه یکپارچه سازی ERP Microsoft Dynamics NAV و تجارت الکترونیک انجام می شود؟


خوشبختانه تکنولوژی طی گذشت زمان منعطف تر شده است. گزینه های زیادی نظیر راه حل های معمولی، مدیریت بازاریابی چند کانالی یا گزینه های نقطه به نقطه از جمله راهکارهای هستند که می توان از بین شان انتخاب کرد. هیچ یک از این گزینه ها بر دیگری برتری ندارند و تنها مزیت های متفاوت از یکدیگر دارند که ممکن است یا به سود کسب و کارتان و یا حتی بی فایده باشند! ابتدا باید مشخص کنید که جایگاه داده های شما کجا هستند؛ محل ذخیره اطلاعات را و اینکه چه سیستمی مسئول نگه داشتن این اطلاعات است، ترسیم کنید. زمانی که درک درستی از جایگاه اطلاعات به دست آوردید، می توانید بهترین روش یکپارچه سازی اطلاعات را انتخاب نمایید.

• اتصال های نقطه به نقطه

این راه حل برای کسب و کارهای کوچکتر انتخاب مناسبی است. در یک اتصال نقطه به نقطه، بخش اصلی تجارت الکترونیک کسب و کار شما در ERP Microsoft Dynamics NAV به گونه ای تعبیه شده است که در عین تبادل اطلاعات، Sync اطلاعاتی نیز صورت بگیرد. این امر، فرآیند مدیریتی را ساده و داده های اضافی بین سیستمی را که به مدیریت بیشتری نیاز دارند، حذف می کند. به همین علت، این راه حل برای عملیات کوچکتر و افرادی که فروششان کم و پیوسته است مناسب می باشد اما اگر تجارت شما در حال تجربۀ رشد چشمگیری است یا در آینده ای نزدیک به دنبال کانال های بیشتری برای فروش هستید، بهتر است ERP Microsoft Dynamics NAV ای را انتخاب کنید که بتواند همراه با تجارت شما تکامل پیدا کند؛ بدون اینکه با هربار گسترش کسب و کارتان، به تنظیمات مجدد نیاز پیدا کند.

• یکپارچه سازی ERP Microsoft Dynamics NAV تجارت الکترونیک سفارشی

هرچند این رویه نیازمند صرف زمان طولانی و هزینۀ بالایی است اما اگر قسمت مدیریتی سیستم به کنترل خاصی نیاز دارد، این یکپارچه سازی می تواند راهگشای کار شما باشد. برای مثال اگر تعداد زیادی از API ها را (رابط کاربردی برنامه نویسی) در سیستم های متعدد در اختیار دارید که باید برای اطمینان از گردش بدون نقص داده در بخش های اطلاعاتی سازمان به هم وصل شوند، این یکپارچه سازی لازم می شود. اگر کسب و کار شما شبیه سایر تجارت ها نیست این راه حل برای شما مناسب خواهد بود، اگر نه یک راهکار استاندارد می تواند بدون هدر رفتن زمان و هزینۀ اضافه بهترین انتخاب برای شما باشد.

• برنامه های مدیریتی چند کانالی

این نوع انتخاب می تواند برای یکپارچه سازی استاندارد ERP Microsoft Dynamics NAV تجارت الکترونیک مناسب باشد؛ چرا که محوری را بین سیستم ها محیا کرده و اطلاعات را بین کانال های متفاوت منطبق می کند. چنین پشتیبانی بین سیستمی می تواند در تنظیمات "نقطه به نقطه" دست و پاگیر باشد و حتی در تنظیمات سنتی نیز گران تمام شود. اما برنامه های مدیریتی چند کانالی مبتنی بر پردازش ابری در این زمینه می توانند برای ساده کردن عملیات شما قوی و البته مقرون به صرفه باشند.فقدان یکپارچه سازی سیستم و اتوماسیون اشتباهی است که ممکن است گریبانگیر شما نیز بشود. برای پیشرفت و پشتیبانی آیندۀ تجارت الکترونیکی تان به استراتژی الکترونیکی نیاز دارید که کسب و کار شما را همانطور که امروز هست برای تکامل در آینده پشتیبانی کند. یکپارچه سازی های ERP Microsoft Dynamics NAV می تواند با حفظ یکپارچگی اطلاعات کاربردی، حذف اطلاعات اضافی و گلوگاه های تولید، رشد و پیشرفت تجارت تان را به همراه داشته و به شما کمک می نماید تا خدمات بهتری را برای مشتری و متعاقبا برای بهبود وفاداری برندتان محیا کنید؛ علاوه بر این، یکپارچه سازی ERP Microsoft Dynamics NAV و تجارت الکترونیک می تواند فروش های آنلاین شما را در بالاترین میزان نگه می دارد.

 

1 - 10بعدی
در مورد این بلاگ
خیر، این در واقع تصویر من نیست. من فقط این بخش را بهنگام نساخته ام. دانستن اینکه شخصی مطالب را میخواند بسیار خوب است. تشکر!