1398/01/25 12:25 غ.و
چرا نرم افزار ERP برای کسب و کار شما حیاتی است؟

 

در حالی که هیچ نرم افزاری نمی‌تواند یک راه حل کامل برای هر فرآیند کسب و کاری ارائه دهد، تکنولوژی ERP تلاش می‌کند با حرکت در جهت استخراج همه فرآیندهای کسب و کار (آن هم Best Practice) به شما کمک کند بهترین تصمیم گیری‌ها را مبتنی بر داده‌ها برای افزایش بهره وری کسب و کار خود انجام دهید.

ERP می‌تواند بسیاری از فرآیندهای کسب و کار شما را پوشش دهد، اما برخی از فرآیندهای اصلی کسب و کار عبارتند از:

امور مالی

نرم افزارهای ERP مدرن داشبوردهایی ارائه می‌دهد که به شما یک نمای کلی از امور مالی کسب و کارتان می‌دهد، بنابراین می‌توانید به اطلاعات آنلاین و دقیق مالی کسب و کارتان در هر زمان و هر کجا دسترسی داشته باشید. همچنین ERP های مدرن راهکاری برای خودکار سازی کارهای روزانه و لذا کاهش و از بین بردن فعالیت‌های دستی است و این امکان را به شما می‌دهد که توانایی‌های بالقوه کسب و کار خود را برای افزایش بهره وری و افزایش سود رصد کنید.

منابع انسانی

راه‌حل‌های مدرن راه‌هایی برای مدیریت داده‌های شرکت و ساده‌سازی کارهای مدیریت منابع انسانی را در اختیار شما قرار می‌دهند. پرداخت حقوق، استخدام، بررسی عملکرد کارکنان و شناسایی مشکلات مرتبط با منابع انسانی از جمله کارهایی است که می‌توان با یک راهکار مدرن به آن دست یافت. مسئله در راهکارهای مدرن ERP نه صرفاً انجام چنین اموری بلکه انجام آن‌ها با Best Practice های موجود و پیشنهادهای سیستمی و اولویت‌بندی‌های آن با استفاده از هوش مصنوعی در مواقع کمبود منابع است.

تولید

این فرآیند در یک راهکار مدرن نرم‌افزاری ERP ارتباطات تجاری را بهبود می‌بخشد، فرآیندهای روزانه را خودکار می‌کند و تولیدکنندگان را قادر می‌سازد تا به نیازهای مشتریان بهترین پاسخ را بدهند. همچنین این راهکارها منابع موجود را با دسترسی به داده‌های زمانی واقعی مدیریت می‌کنند. این راه‌حل پروژه‌ها، مدیریت هزینه و همچنین برنامه‌ریزی تولید را بهینه می‌کند.

زنجیره تأمین

اگر شرکت شما هنوز اطلاعات را دستی وارد می‌کند و تلاش می‌کند تا به صورت دستی موجودی انبار خود را ردیابی کند؛ می‌توانید به راحتی با بهینه‌سازی این فرآیند با یک نرم‌افزار ERP، زمان و پول زیادی را صرفه‌جویی کنید. راهکارهای مدرن همچنین داشبوردها و هوش تجاری پیشرفته‌ای برای مدیریت موجودی انبار و همچنین پیشنهاد برای زمان خرید مواد اولیه بر اساس تولید و یا سررسیدهای فروش ارائه می‌دهد.

با وجود مزیت‌هایی که ERP دارد، برخی از کسب‌وکارها هنوز در مورد استفاده از ERP تردید دارند. دلایل زیادی برای آن وجود دارد، اما جایی که ترس وجود دارد، قطعاً یک راه‌حل نیز وجود دارد.

یکی از ترس‌های رایج، شک در مورد انتخاب ERP مناسب کسب و کار خود است. شما لازم نیست که یک راهکار نرم‌افزاری کامل پیدا کنید که همه چیز را حل کند. ERP باید بتواند بهترین فرایندهای کسب و کار موجود شما را زیر یک سیستم واحد بیاورد در حالی که هر کس در سازمان شما بتواند اطلاعات مناسب کارش را ببیند. دقیقاً این نقطه ایست که انتخاب شرکت همکار پیاده ساز ERP بیش از هر چیز مهم است. همچنین بدیهی است که استفاده از یک راهکار مدرن جهانی که در کسب و کارهای مشابه شما پیاده شده است می‌تواند نگرانی شما را تا حد زیادی برطرف کند.

همچنین تغییر نرم‌افزار همیشه برای سازمان‌ها پر ریسک است. اما باید این را در نظر گرفت که استفاده از مزیت‌های استفاده از نرم‌افزار ERP قطعاً دشواری‌هایی دارد که برای رسیدن به آن باید تلاش کرد. باید تلاش کرد که کارکنان سیستم را قانع کرد که سیستم جدید نه تنها تمام قابلیت‌های سیستم پیشین را دارد، بلکه می‌تواند به ساده‌سازی کار آن‌ها به واسطه خودکار کردن بسیاری از فرآیندها کمک کند.

 

 

 

 

1398/01/18 16:57 غ.و
مـزایا و چالش‌های پیاده‌سازی راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP از منظر حسابداری

 

سامانه بـرنامه‌ریزی مـنابع سـازمانی همچون دیگر سامانه‌های طراحی و ارائه‌شده بـرای بهبود در عملکرد واحدهای اقتصادی دارای مزایا و معایب است که سعی خواهیم کرد به اختصار به برخی از آن‌ها اشاره شود:

مزایا:

الف) راهکار جامع بـرنامه‌ریزی مـنابع سازمانی طیف گسترده‌ای از عملیات سازمان را پوشش می‌دهند و با یکپارچه‌سازی بخش‌ها و فرآیندهای مختلف سازمان، منجر به امکان محاسبه بها تمام شده تولید می‌گردند و درواقع فـرض سـودمندی در بـرابر هـزینه را تـحقق مـی‌بخشند. هم‌چنین اگر این راهکار بر اساس نرم‌افزارهای ERP شناخته شده جهانی-مانند Dynamics NAV- انجام گیرد، فرصت مناسبی برای به‌روز کردن رویه‌ها و خطی مشی‌ها و یکنواخت کردن آن‌ها بر اساس بهروش‌های (Best Practice) صنایع مختلف است.

ب) ماهیت همه راهکارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی، خودکار کردن فرآیندهای کسب‌وکار و تسهیم عمومی اطلاعات در سازمان اسـت، اما با اهمیت‌ترین جنبه پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP امکان دسترسی ارائه به موقع و در لحظه اطلاعات به منظور ارائه گزارش‌های راهبردی و مدیریتی است.

پ) در صورت انطباق فرآیندهای سازمان بر بهروش‌هایی که در نرم‌افزارهای ERP در نظر گرفته شده است، این مهم منجر به اثربخشی و کارایی در عملیات، امکان زمان‌بندی دقیق و به موقع و همچنین ارائه اطلاعات مهم، بهبود برنامه‌ریزی و کنترل مؤثر و بهتر پروژه‌های سازمان می‌گردد.

ت) راهکارهای بـرنامه‌ریزی منابع سازمانی در تولید اطلاعات به موقع در پاسخ‌گویی به بهبود کنترل و تصمیم‌گیری راهبردی توانمند هستند. هم‌چنین به شرکت‌ها توانایی بهبود فرآیندهای کسب‌وکار با یکپارچه‌سازی همه زمینه‌های در حال کار درون سازمان را می‌دهد.

ث) دیگر مـزیت اصـلی پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP، اثربخشی از راه کدگذاری اطلاعات است. از دید اطلاعات حسابداری مالی، در شرکت‌هایی که سامانه‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی را به کار گرفته‌اند، یک کاهش در چـرخه گـزارشگری مالی دیده می‌شود. درواقع، شواهد اثـبات‌شده در مورد استفاده‌کنندگان سامانه برنامه‌ریزی منابع سازمانی نشان می‌دهد سامانه‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی تأثیر در گزارش‌گیری را از راه پردازش رویدادهای واحد تجاری به صورت اثربخش‌تر بهبود و چرخه‌های مالی را کاهش می‌دهد. کاهش در طول چرخه گزارشگری بـه شرکت‌هایی کـه از نرم‌افزارهای ERP استفاده مـی‌کنند اجازه می‌دهد تا صورت‌های مالی را برای استفاده‌کنندگان بیرونی، بسیار به موقع تر فراهم کنند و در نتیجه مربوط بودن آن‌ها را افزایش دهند.

چالش‌ها:

پیاده‌سازی هر نرم‌افزار ERP از دیدگاه سازمان‌ها و موارد مربوط به فن‌آوری و جنبه‌های فرهنگی، مانند هر مـحصول (نـرم‌افزاری) دیگری دارای چالش‌هایی است که سعی خواهیم کرد به اختصار این چالش‌ها را بررسی کنیم:

الف) پیاده‌سازی آن‌ها دشوار است: پیاده‌سازی نرم‌افزارهای ERP به دلیل گره خوردن با بخش مالی سازمان که مهم‌ترین بخش هر بنگاه اقتصادی است دشوار است و می‌تواند برای سازمان بسیار چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP معمولاً راسا اقدام نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند تا به کمک شرکت‌ها و مشاورانی که تجربه کافی پیاده‌سازی این راهکار را داشته‌اند وارد این مسیر شوند.

ب) گران است: با توجه به افزایش نرخ ارز در سالیان اخیر، هزینه استقرار و پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP در سال‌های اخیر به شدت بالا رفته و امکان رقابت این نرم‌افزارها با نرم‌افزارهای ایرانی از بین رفته است. خوشبختانه در این زمینه شرکت سامیکس توانسته است با بومی‌سازی Dynamics NAV که در سالیان اخیر پرفروش‌ترین نرم‌افزار ERP در سطح جهان بوده است این چالش را از بین ببرد.

پ) پیـاده‌سازی آن زمـان‌بر است: در صورت ورود گروه پیاده‌سازی که تجربه کافی پیاده‌سازی و استقرار نرم‌افزار ERP ندارد، پروسه پیاده‌سازی می‌تواند بسیار طولانی و چالش‌برانگیز باشد و ادامه کار بخش مالی را دچار چالش کند.

ث) اسـتفاده از راهکارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی یک تصمیم راهبردی است و در حقیقت روی سرنوشت سازمان و موفقیت آن شرط‌بندی می‌شود. به دلیل همین اهمیت، یکی از الزامات پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP پشتیبانی مدیران شرکت و مخصوصاً مدیر مالی مجموعه برای گذار موفقیت‌آمیز از تغییرات حاصل از این نرم‌افزار است.

 

1397/12/15 15:15 غ.و
متدولوژی پیاده‌سازی ERP Dynamics NAV

 

در پروژه‌های استقرار و پیاده‌سازی هر نرم‌افزار ERP، هر مرحله از پروژه باید طوری طراحی شود که اطمینان حاصل شود که یک مجموعه از خروجی‌های مرتبط برای تأیید و تصویب مدیران و تصمیم گیران ارائه می‌گردد که این خروجی‌ها پیش‌نیاز ادامه و ورود به مرحله بعد پروژه خواهد بود. راه‌حل شرکت سامیکس برای پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP خود، مدیریت پروژه پیاده‌سازی NAV Microsoft dynamics بر اساس متدولوژی Phased approach است که به عنوان راهکار استاندارد پیاده‌سازی این ERP توسط شرکت مایکروسافت ارائه گردیده است. قبل از ورود به بحث مدل پیاده‌سازی باید در نظر داشت که پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP با هر مدلی که انجام پذیرد، نتایج زیر در پایان استقرار ERP باید محقق گردد:

 • تهیه روش‌های کاری برای پشتیبانی پیاده‌سازی موفق راه‌حل ارائه شده
 • تهیه طرح‌های مدیریت پروژه، مدیریت تغییر سازمانی و تضمین کیفیت
 • ایجاد نقاط یکپارچگی بین سیستم‌های تکنیکال و سازمانی (فرایندی)
 • انجام فعالیت‌های آموزش مداوم جهت اطمینان از انتقال دانش
 • ایجاد پروسه‌های یکپارچگی و تحویل از تیم پروژه به سازمان پشتیبانی کننده

مدل پیاده‌سازی:

ما در پیاده‌سازی راهکار ERP از مدل Phased approach برای پیاده‌سازی Microsoft dynamics NAV استفاده می‌کنیم. در این مدل هدف بجای پیاده‌سازی کل پروژه ERP، بر ماژول‌ها و اجزایی از این سیستم‌ها متمرکز است. ابتدا تیم راه‌اندازی سامیکس با مدیران ارشد باید برای اینکه چه ماژول‌هایی پیاده شوند به توافق برسند و در نهایت اقدام به راه‌اندازی کنند.

از آنجا که در عمل چنین اجزایی با سیستم‌های حسابداری و مالی بوده و در این بخش‌ها معمولاً تعداد محدودی از پرسنل کل سازمان فعالیت دارند، موفقیت پروژه در این بخش‌ها دلیلی قاطع بر موفقیت پروژه در سطح کل سازمان نخواهد بود. نهایتاً

پس از تکمیل و نهایی شدن این بخش‌ها سایر اجزای ERP نیز به ترتیب اولویت در سازمان پیاده‌سازی خواهند شد. از آن جا که سیستم‌های ERP دارای ویژگی‌های اصلی و اساسی یکپارچگی در سطح دیتابیس می‌باشند، در اکثر موارد اجرای مرحله‌ای می‌تواند مشکلاتی را برای تیم راه‌اندازی ایجاد نماید.

 

کارهای انجام گرفته در حین پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP

تهیه برنامه plan_(پروژه)

تأمین نیروی انسانی و آموزش تیم درگیر در پروژه با مفاهیم کلی و فازهای اجرایی یک پروژه ERP

شناخت و تحلیل وضع موجود کسب و کار

تهیه فهرست مقتضیات انجام پروژه و برنامه زمان بندی

برآورد منابع و زیرساخت‌های مورد نیاز پروژه

امکان‌سنجی با توجه به موارد فوق

پیاده‌سازی IMPLEMENTION

پشتیبانی و نگهداری SUPPORT

پیشنهاد شرکت سامیکس جهت ایجاد تغییرات اساسی در عملکرد و رویکرد به منظور تطبیق با نیازهای متغیر و در حال توسعه و حفظ موقعیت رقابتی مبتنی بر رویکردی یکپارچه و چهار جانبه است:

1-استراتژی

2- فرآیند

3- نیروی انسانی

4-زیرساخت (تکنولوژی)

تأثیر ابعاد چهارگانه در پیاده‌سازی راهکار ERP

 

استراتژی:

تعیین استراتژی مناسب برای پیاده‌سازی و استقرار نرم‌افزار ERP و پیش‌بینی مراحل گذار به سیستم جدید باعث اطمینان صاحبان و مدیران ارشد شرکت از اینکه استراتژی لحاظ شده می‌تواند نیازهای سازمان را بر اساس ملاحظات موجود، استاندارهای مد نظر، خروجی‌های مطلوب و سایر نیازهای عملیاتی و اطلاعاتی سازمان تأمین نماید می‌شود. در زیر به طور خلاصه الزامات تأثیرات این 4 عامل را بر می‌شماریم:

فرآیند:

 • برآورده ساختن نیازهای سازمان توسط فرآیندهای لحاظ شده در راه حل و تضمین خروجی‌های مورد انتظار
 • فراهم نمودن منابع مورد نیاز برای فرآیندهای جدید طراحی شده و یا بازنگری شده و لحاظ شده در راه حل ERP
 • فعالیت صاحبان فرآیند به‌عنوان نیروی متخصص در کنار تیم پروژه پیاده‌سازی ERP و تعیین نیازمندی‌های هر فرایند
 • مشارکت کاربران اصلی در آزمون پذیرش کاربر و آموزش دهی به کاربران نهایی و همچنین پشتیبانی کاربران پس از پیاده‌سازی

نیروی انسانی:

 • موارد لازم جهت اثربخشی انتقال به یک محیط جدید سیستمی و دستیابی به منافع مورد نظر
 • وجود نیروی انسانی توانمند و با قابلیت جهت انجام فرآیندها و فعالیت‌ها
 • درک نقش‌ها و مسئولیت‌ها توسط نیروی انسانی

زیرساخت (تکنولوژی):

 • پیشنهادات و رهنمودهای لازم در خصوص طراحی راه حل تکنولوژیکی و زیرساخت در کل واحدهای سازمان به منظور آماده‌سازی بستر لازم برای پیاده‌سازی و بهره‌برداری از راه حل برنامه‌ریزی منابع سازمان توسط تیم سامیکس
 • فراهم نمودن منابع و امکانات لازم جهت تحقق این موارد

erp.png 

1397/12/12 09:30 غ.م
شناسایی راهکارهای ممکن برای مدیریت تغییر

 

در سازمان‌ها افراد تمایلی به تغییر ندارند، اما ERP از آن‌ها می‌خواهد که روش کارشان راعوض کنند. اگر سازمانی نرم‌افزار ERP را تهیه و نصب نماید بدون این که تغییر در روند کار افراد سازمان ایجاد شود ممکن است هیچ‌کدام از مزایای رقابتی و مفید ERP به دست نیاید و حتی ممکن است که این نرم‌افزار سبب شود که روند کار نیز کندتر و بی‌کیفیت‌تر شود. تغییر در درون یک سازمان اغلب با مقاومت مواجه می‌شود روش‌های مختلفی برای غلبه کردن بر این مقاومت‌ها وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به ارتباطات، مشارکت و مذاکره اشاره نمود. روش دیگری را که می‌توان برای توانا ساختن سازمان و کارمندان برای قابلیت تطبیق بیشتر با محیط متغیر استفاده کرد، روش یادگیری سازمانی است. توسعه‌دهندگان سیستم اگر بخواهند در اجرا تغییر موفق باشند باید این مهارت‌ها را کسب کنند.

فرایند اصولی برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و اعمال تغییر از مرحله به هم زدن وضع موجود تا تحقق حالت کاملاً آماده به کار در آینده را مدیریت تغییر میگویند. هنگامی که تغییر آغاز می‌شود، سازمان نه در حالت گذشته قرار دارد نه در حالت آینده، در حالی که کار نیز باید ادامه داشته باشد مدیریت تغییر این اطمینان را فراهم می‌آورد که در حال انتقال وضع موجود به وضع مطلوب، کار ادامه یابد؛ بنابراین، مقدمات امر باید بیش از ایجاد تغییر آغاز شود. اطلاع‌رسانی در مورد ایجاد تغییر به تمام ذی‌نفعان مانند کارکنان، مشتریان و پشتیبانی‌کنندگان نقش عمده‌ای را در مدیریت تغییر ایفا می‌کند. نگرش به تغییر در دنیای مدیریت، نگرشی سیستمی و مبتنی بر فرآیند است. فرآیند از جایی آغاز و در جایی پایان می‌یابد بنابراین می‌توان گفت که فرآیند مدیریت تغییر فرایندی آگاهانه و مبنی بر رویکردی تعریف شده است. در یک نگرش کلی می‌توان گفت فرایند مدیریت تغییر از هفت مرحله تشکیل می‌شود که عبارتند از مرحله تدوین راهبرد و طرح، تغییر مستندات و مدارک در هسته مرکزی سازمان، تشخیص طبقه‌بندی تغییرات، برپایی ساختار و ترکیب‌بندی، آزمایش در محیط قابل کنترل، گسترش ترکیب‌بندی تغییر و نمایش پایداری و عملکرد زیرساخت‌ها، این هفت مرحله، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هستند اما زیرساخت‌های اصلی هر نوع تغییر در سازمان‌ها در حقیقت انسان‌ها می‌باشند. همچنین مدیریت تغییر شامل فرایندهای رسمی برای ارزیابی و نظارت بر تأثیر تغییرات بر صاحبان سهام و فرایندهای کاری از طریق شناسایی و توسعه تکنیک‌های مؤثر و مناسب برای انطباق با فناوری‌های جدید با کمک افراد ذی‌نفع است.

طبق مطالعات انجام شده بر روی میزان مؤثر بودن عوامل تأثیرگذار بر موفقیت پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP مشخص شده که پشتیبانی و حمایت مدیریت ارشد نقشی حیاتی در موفقیت فرایند مدیریت تغییر و همچنین روند پیاده‌سازی سیستم ERP دارد.

در این راستا پیشنهاد از چهارچوب مفهومی منسجم و فرایند گرایی که شامل سه مرحله: فرمولی کردن دانش، اجرای راهبرد و ارزیابی موفقیت است برای پیاده‌سازی و کاهش مقاومت‌ها در سازمان‌ها استفاده می‌شود.

مرحله فرمولی کردن دانش اولین گام در مدیریت تحول مبتنی بر IT، شناسایی، ارزیابی و تجزیه ‌و تحلیل نگرش‌های فرد، کاربران و گروه‌ها با نفوذ در مورد تغییر است. این تجزیه و تحلیل بایستی پاسخ سؤالات زیر را مشخص کند:

1. چه گروه‌ها و افرادی در مقابل تغییر (اجرای ERP) مقاومت می‌کنند؟

2. آن‌ها چه خواسته و نیازهایی دارند؟

3. آن‌ها دارای چه عقاید و ارزش‌هایی هستند؟

 4. علایق آن‌ها چیست؟

پاسخ به سؤالات فوق نقطه شروع خوبی در تعیین علل و منابع مقاومت کارکنان در برابر اجرا سیستم ERP(راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی) محسوب می‌شود. طبق تحقیقات انجام گرفته عقاید و ارزش‌های کارکنان، شاخص تعیین‌کننده‌ای برای ارزیابی دلایل مقاومت در مقابل تغییرات است. برای مثال، بعضی از کاربران ممکن است با وجود اینکه دقیقاً نمی‌دانند با به کار گیری سیستم ERP چه تغییراتی در شغل و فعالیت آن‌ها به وجود خواهد آمد، مسائلی را دربارهٔ ناآشنایی با کامپیوتر، پیش بکشد و یا ادعا کنند که آن‌ها طی سالهای متمادی کار خود را بدون استفاده از نرم افزار ERP در حد اعلا انجام داده‌اند. حتی گروه دیگری از کاربران ممکن است بر روی ارزش‌هایی همانند اهمیت وجود قدرت و ساختارهای سلسله مراتبی که ممکن است با آمدن سیستم جدیدی به نام ERP به خطر افتند و نادیده گرفته شوند تأکید کنند در مرحلهٔ اجرای راهبرد، مدیران می‌توانند از اطلاعات جمع‌آوری‌شده در مورد کاربرها بالقوه در مرحله قبل برای ایجاد راهبردهایی که به بهترین نحو می‌توانند در زمینه غلبه بر مقاومت کاربران در برابر سیستم ERP به کار گرفته شوند استفاده و تا آنجایی که ممکن است کارکنان را برای انطباق با آن متقاعد کنند. فرایند انطباق سه سطحی چهارچوب خوبی برای تشریح این مرحله ارائه می‌کند. در تلاش برای تغییر نگرش‌های کاربران بالقوه نسبت به نرم‌افزار ERP مدیریت ابتدا باید تلاش کند تا شناخت و نگرش کاربران در مورد ERP را تحت تأثیر قرار دهد. راهبرد اصلی برای رسیدن به این هدف، ارتباطات است. یکی از راهبرهای مؤثر ارتباطی، آگاه کردن کاربران بالقوه از مزایای ERP است. همان‌طور که میدانیم بازاریابان موقع برقراری ارتباط با مشتریان معمولاً در خصوص مزایای محصول صحبت می‌کنند و به سایر ویژگی‌های آن کمتر می‌پردازند تا مشتری را مجاب به خرید آن محصول کنند. مدیریت ارشد نیز به شیوهٔ فوق می‌توانند از طریق اطلاع‌رسانی در خصوص مزایای ERP برای کارکنان آگاهی مؤثر بر کارکنان بدهد، با این وجود مدیریت بایستی در خصوص انتظارات کارکنانی که واقع‌نگر نیستند، هوشیار باشد، زیرا ممکن است با مقاومت شدید از سوی آن‌ها روبرو شود.

راهبرد ارتباطی دیگر عبارت است از توضیح کلی در خصوص این که سیستم ERP اجراشده چگونه کار خواهد کرد انتظار می‌رود کارکنان ERP اگر به چگونگی کار کردن آن آشنا نباشند، در استقبال با آن بی‌میلی (مقاومت) نشان دهند.

در همهٔ موارد آنچه که بیشترین اهمیت را دارد، این نکته حائز اهمیت است که کارکنانی که مسئولیت اجرای این راهبردهای ارتباطی را بر عهده دارند بایستی دارای مهارت‌های کافی باشند تا با آگاه کردن کارکنان مسیر درست‌تری را بپیمایند.

دومین قدم در فاز اجرای راهبرد، نفوذ کردن به جزء عاطفی نگرش‌های کارکنان است. اولین راهبرد که در این زمینه به وسیلهٔ مدیریت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، کاهش هزینه است. اگر مدیریت می‌خواهد که کاربران با سیستم جدید انطباق حاصل کنند، پس در آن صورت هزینه انطباق کاربران باید در حداقل نگه داشته باشد. علاوه بر این، اگر اعمال این تحول، کاربران را متقاعد کنند که ستانده نهایی آن‌ها از فرایند انطباق مثبت خواهد بود، در این صورت آن‌ها با انگیزه قوی‌تری سیستم جدید را قبول و با آن انطباق پیدا خواهند کرد. راهبرد حداقل کردن هزینه باید به شیوه‌ای توسعه داده شود که هم بر فرد و هم بر گروه‌های با نفوذ تأثیر کند. در سطح فردی، سیستم ERP بایستی هزینهٔ پیش‌بینی‌شده برای هریک از کارکنان را به منظور ایجاد یک نگرش انطباقی مثبت حداقل کند. برای مثال اگر کارکنان فکر کنند که سیستم ERP فرصتی برای ارتقای شغلی آنهاست، در آن صورت آن را با تمایل بیشتری می‌پذیرند و هزینه‌های اضافی به حداقل می‌رسد. به همین دلیل افراد به احتمال زیاد سیستم ERP را تقویت خواهند کرد. همچنین گروه‌های با نفوذ در سازمان نیز به جنبه هزینه‌ای اجرایی نرم‌افزار ERP توجه می‌نمایند. مثلاً، ممکن است در استقرار سیستم جدید یکی از پیامدهای آن تغییر توازن قدرت در سازمان باشد و به همین دلیل این سیستم با مخالفت‌های گسترده از سوی افراد و گروه‌های بانفوذ مواجه شود که در نهایت این مخالفت‌ها منجر به شکست سیستم جدید می‌شود.

راهبرد دیگری که می‌تواند به کمک مؤثری به انطباق نگرش کاربران با سیستم جدید کند، تمایز دریافت کارکنان از تمایز سیستم ERP در قیاس با سایر سیستم‌ها به دلیل کیفیت و کارایی بالای آن مطمئناً تأثیر مثبتی بر نگرش آن‌ها به این سیستم خواهد داشت؛ بنابراین اگر سیستم‌های ERP دارای رابط کاربری ضعیفی باشند که کیفیت این سیستم را در نظر کارکنان پایین بیاورد، در آن صورت باید تدبیری اندیشیده شود تا این امر باعث بروز مشکل نشود. به طور علمی و دقیق ویژگی‌های کیفی سیستم را اندازه‌گیری نمی‌کنند، بلکه هر کاربردی ادراک مناسب خود را دربارهٔ سیستم، مبتنی بر تجربه واقعی خود (یا تجربه‌ای که به طور اجتماعی به وجود آمده است) ایجاد می‌کند.

بخش آخر در فاز اجرای راهبرد مرحلهٔ ایجاد انگیزه است. اخذ تأیید و حمایت مدیران ارشد اولین راهبرد است که در این مرحله می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به کارگیری این راهبرد حمایت راهبران از گروه‌های با نفوذ را در پی خواهد داشت. برای موفقیت در بسیج نگرش مدیران ارشد، مدیریت بایستی بر تلاش‌هایش به حداقل کردن هزینه‌های سازگاری گروه‌های صاحب نفوذ سرمایه‌گذاری کند، همچنین متقاعد کردن راهبران گروه‌ها، برای درک اینکه آن‌ها بازیگران کلیدی تغییر هستند و با تعهدشان به تغییر، همکارانشان را نیز متقاعد خواهند کرد که به ‌بارگیری سیستم ERP به نعفشان است، اهمیت بسیاری دارد.

راهبرد دیگر، زمان‌بندی دقیق برای معرفی سیستم جدیداست. اگر فرایند بازاریابی برای ارائه کالا در زمان نامناسب و بدون مطالعه بازار انجام شود، به موفقیت در فروش منجر نخواهد شد. از طرفی "نگرش" یکی از مهم‌ترین عواملی است که بایستی به هنگام زمان‌بندی مقدماتی برای ارائه یک محصول مورد توجه قرار گیرد. حال شاید این سؤال مطرح شود که مثال فوق برای اجرای موفقیت‌آمیز ERP چه کمکی به ما می‌کند؟ مثال فوق به مدیران اجرایی ERP این قانون آشکار را یادآوری می‌کند که تا زمانی که کاربران بالقوه نگرش مبنی به ERP پیدا نکرده‌اند، نباید به معرفی سیستم اقدام کرد.

تغییر مستلزم یک نگرش راهبردی است که موفقیت بلند مدت آن را تضمین می‌کند. اجرای ERP زمانی امکان‌پذیر و عملی است که مدیریت ارشد کاملاً متعهد به پیش‌قدم شدن باشد. حمایت و تعهد مدیریت، راهبرد مطلوبی است که شرایط لازم برای معرفی موفقیت‌آمیز تغییری که با به کار گیری ERP در سازمان به وجود آمده است را فراهم می‌کند.

در مرحلهٔ ارزیابی موقعیت فرایند نظارت و ارزیابی راهبردهای مدیریت تغییر به منظور اجرای ERP آخرین جز چهارچوب پیشنهاد شده است. اندازه‌گیری عملکرد برای اطمینان از این که ستادهای کسب و کار مورد نظر به دست آمده، به اندازهٔ داشتن یک سیستم نظارت بر پیشرفت فعالیت‌های مدیریت تحول ERP مهم است؛ بنابراین ضروری است که مدیریت عالی از تحت کنترل بودن مقاومت و نگرانی کارکنان نسبت به نرم‌افزار ERP اطمینان حاصل کند. مرحلهٔ ارزیابی، اطلاعات بازخورد را برای مدیریت عالی به صورتی پویا فراهم می‌آورد و همچنین به منظور مفید و قابل استفاده بودن، بازخورد بایستی به موقع دقیق و سیستماتیک باشد.

بر مبنای نتیجهٔ مرحلهٔ ارزیابی موقعیت، مدیریت عالی فعالیت مناسب را انجام می‌دهد. با توجه به نتایجی که در این مرحله (مرحلهٔ ارزیابی) به دست خواهد آمد، مدیریت عالی فعالیت‌های خود را مورد بازنگری قرار می‌دهد و سعی در بهبود دادن آن‌ها خواهد کرد، البته بازخورد حاصله ممکن است مثبت یا منفی باشد.

مدیریت ممکن است به این نتیجه برسد که هنوز کارکنان مقاومت زیادی در مقابل تغییرات عملیاتی نشئت گرفته از اجرای ERP دارند. در چنین مواردی، مدیریت عالی بایستی تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بفهمند که چه اشتباهی رخ داده است.

 change management strategy.png

1397/12/07 16:29 غ.و
مدیریت تغییرات اصولی، کلید استقرار موفق نرم افزار ERP

 

اجرای موفق آمیز یک پروژه استقرار نرم‌افزار ERP مشکل و پیچیده است، دلیل این امر این است که استقرار نرم‌افزار ERP باعث تغییرات گسترده‌ای در سطح سازمان می‌شود که این امر نیازمند مدیریتی دقیق، به منظور دستیابی به منافع مورد نظر است. در سیستم ERP برخلاف سیستم‌های سنتی، تمرکز اصلی از تأکید روی تجزیه و تحلیل فنی و برنامه‌نویسی، به طراحی فرایندهای کسب وکار و ساختاربندی نرم‌افزار با تمرکز بر کسب وکار معطوف شده است.

به منظور پیاده‌سازی موفق نرم‌افزار ERP، باید عوامل کلیدی که موجب موفقیت یا شکست آن می‌شوند، مورد شناسایی قرار گیرند. در این راستا، بررسی گسترده‌ای صورت گرفت و نهایتاً عوامل کلیدی موفقیت برای پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP شناسایی شد. لازم به ذکراست عوامل شناسایی شده، پس از بررسی صنایع و سازمان‌های مختلف استخراج شده، ولی در هر صنعت و سازمان خاص، با توجه به شرایط کسب وکار، فرهنگی، ساختاری و غیره حاکم بر آن، بعضی از آن عوامل دارای اهمیت بیشتری خواهند بود و بیشتر مورد توجه و تأکید می‌باشند. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به فرهنگ سازمانی، مدیریت تغییر و آموزش نیروی انسانی اشاره کرد که در ادامه این مقاله به بررسی آن‌ها پرداخته می‌شود. بر اساس درگیری گروه‌ها و رده‌های مختلف سازمانی و همچنین زمان اثرگذاری بر پروژه به سه گروه عوامل تاکتیکی، عوامل استراتژیک و عوامل اجرایی تقسیم شدند:

عوامل اجرایی: عوامل اجرایی عواملی هستند که بیشتر تحت کنترل رده بالای سازمان است و در واقع اهمیت نقش مدیران ارشد سازمان در موفقیت پروژه‌های ERP را نمایان می‌سازند. این گروه شامل 4 عامل است که شاید بتوان گفت مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: مدیریت مؤثر پروژه یا همان تیم اجرایی ماهر و آموزش کارکنان است.

عوامل استراتژیک: این عوامل نیز همانند عوامل اجرایی عواملی هستند که اهمیت نقش مدیران ارشد سازمان را در اجرای این پروژه نمایان می‌سازند، با این تفاوت که این گروه از عوامل، بیشتر جنبه سازمانی دارد تا فردی. در واقع این گروه از عوامل، گام‌های ابتدایی در آماده‌سازی سازمان برای اجرای پروژه ERP هستند و سازمان می‌کوشد با طی کردن آن‌ها تا حدی از وجود زیرساخت‌های مناسب برای اجرای پروژه اطمینان حاصل نماید. این دسته از عوامل شامل موارد مختلفی است که حمایت مدیر ارشد و مدیریت تغییر را می‌توان از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل این گروه در راه موفقیت پروژه ERP در سازمان برشمرد.

عوامل تاکتیکی: این گروه از عوامل، عواملی هستند که بیشتر نقش کارکنان صنفی سازمان در اجرای موفقیت‌آمیز پروژه‌های استقرار نرم‌افزار ERP را نشان می‌دهند. درواقع این عوامل، بیشتر پس‌ از آن که سازمان درگیر پروژه ERP شد، ظاهرمی شوند. از مهم‌ترین این موارد می‌توان از روحیه تیمی و انگیزه، مدیریت برنامه‌ریزی هزینه پروژه و ارزیابی پس از پیاده‌سازی به عنوان مهم‌ترین عوامل نام برد.

change management3.jpg

1397/12/01 16:29 غ.و
استراتژی‌های مناسب برای مدیریت تغییر در پیاده‌سازی و استقرار نرم‌افزار ERP

 

پیاده‌سازی موفق نرم‌افزار ERP بستگی به استراتژی‌های مدیریت تغییر دارد. استراتژی‌های مدیریت تغییر شناسایی شده در پیاده‌سازی موفق نرم‌افزار ERP در مطالعات انجام شده که در اکثر موارد مشترک بوده‌اند عبارتند از:

حمایت مدیران ارشد

در بررسی‌های انجام شده به وضوح نشان داده شده که مدیران ارشد عاملی مشترک برای به ثمر نشستن یک پیاده‌سازی موفق ERP بوده است.

آموزش مؤثر و انتقال دانش

آموزش کارکنان یکی از عوامل مهم برای موفقیت مدیریت تغییر است، زیرا به کارکنان فرصت هماهنگی و تنظیم شدن با تغییرات را ارائه می‌نماید. بررسی نمونه‌های موفق نشان از آن دارد که 70 درصد پروژه‌های موفق آموزش مؤثر و انتقال دانش را به عنوان استراتژی خود برای مدیریت تغییرات به تصویب رسانده‌اند.

قهرمان پروژه

حضور یک قهرمان برای حمایت از مدیریت پروژه یک فاکتور بسیار مهم برای موفقیت مدیریت تغییر است. قهرمان پروژه از طریق اعمال نفوذ قوی بر روی فرایند تغییر در سازمان زمینه موفقیت را فراهم می‌سازد. علاوه بر این، تعهد ایجاد شده از جانب قهرمان پروژه نقش حیاتی در ایجاد اجماع و نظارت بر چرخه عمر روند پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP دارد.

برنامه‌ریزی روشن و سیستماتیک

تغییرات درواقع از طریق اجرای استراتژی به ثمرمی رسند، بنابراین وجود یک برنامهٔ مشخص برای ایجاد تغییر یک عامل بسیار مهم در اجرای فرایند مدیریت تغییر می‌باشند.

تیم‌های پروژه

انجام کار گروهی در روند پیاده‌سازی ERP امری مهم است با این حال، تنها نیمی از پروژه‌های موفق دارای تیم بوده‌اند که این عامل نشان می‌دهد که سازمان‌ها در این امر توجه لازم را به عمل نیاورده‌اند و باید تیم ویژه‌ای به این موضوع اختصاص یابد.

بازخورد

بازخورد یکی از عوامل حیاتی در اجرای استراتژی‌های مدیریت تغییر است، زیرا به شناسایی و درک منابع مقاومت کارکنان در برابر تغییرات ایجاد شده از طریق پیاده‌سازی نرم‌افزارهای ERP کمک فراوانی می‌نماید.

مشوق‌ها

مشوق‌ها می‌تواند عواملی مهم در اجرای استراتژی مدیریت تغییرات باشد، زیرا می‌تواند آگاهی بیش‌تر از تغییرات ایجاد نمود و به ایجاد احساسات قوی نسبت به پذیرش و اتخاذ سیستم‌های جدید کمک نماید. با این حال نتایج بررسی‌ها نشان از آن دارد که 10 درصد از پروژه‌های موفق استفاده از مشوق‌ها را به عنوان عاملی مهم در اجرای استراتژی‌های مدیریت تغییر دانسته‌اند.

عوامل گفته شده بیش از بیش از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخورداری می‌باشند و در صورت اجرای مناسب هر کدام در پیاده‌سازی می‌تواند کمک شایانی در جهت یک پیاده‌سازی موفق نرم‌افزار ERP در سازمان به اجرا درآورد.

مدیریت تغییر اثربخش در سازمان‌ها

با توجه به ماهیت تغییر و نحوه تأثیرپذیری آن بر روی سازمان، لازم است موارد زیر برای اثربخشی هرچه تمام‌تر آن در سازمان‌ها به اجرا درآید:

فراهم نمودن زمینه تغییر: در این مرحله باید عواملی همچون ایجاد آمادگی برای تغییر، غلبه بر مقاومت در برابر تغییرات را در سازمان انجام داد.

ایجاد چشم‌انداز مشترک: تعیین اهداف بلند مدت، تعیین اهداف کوتاه مدت، تعیین نتایج ارزشمند، ایجاد شرایط تغییر ازجمله مواردی است که در این مرحله باید انجام شود.

پشتیبانی از تغییر: ارزیابی قدرت عامل تغییر، تعیین ذی‌نفعان کلیدی، تأثیرگذاری بر ذی‌نفعان باید در هر مرحله به صورت هرچه بهتر و مؤثرتر در جهت بهره‌وری صورت پذیرد.

مدیریت گذاری: برنامه‌ریزی فعالیت‌ها، برنامه‌ریزی تعهد، مدیریت ساختارها باید در مدیریت گذاری انجام شود تا برنامه‌ها به صورت مرتب انجام پذیرند.

حفظ میزان شتاب تغییر: تأمین منابع برای تغییر، ایجاد نوعی سیستم پشتیانی برای عاملان تغییر، توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌های جدید، تقویت رفتارهای جدید ازجمله مواردی است که باید در این مرحله مدنظر مدیران قرا گیرد.

این منابع با شناسایی و درک نقش برنامه‌های مدیریت تغییر در روند پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP و شناسایی اجزای استراتژی‌های مدیریت تغییر در روند پیاده‌سازی موفق سیستم‌های ERP به توسعه یک مدل از بهترین شیوه‌ها برای تدوین و اجرای استراتژی‌های مدیریت تغییر در اجرای مؤثر نرم‌افزارهای ERP به توسعه یک مدل از بهترین شیوه‌ها برای تدوین و اجرای استراتژی‌های مدیریت تغییر در اجرای مؤثر سیستم‌های ERP کمک فراوانی می‌نماید.

change management.jpg

1397/11/28 12:20 غ.و
پیاده‌سازی و استقرار نرم‌افزار ERP و چالش‌های استقرار آن

 

راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی، سیستمی است که از طریق یکپارچه‌سازی فرآیند کسب کار برای سازمان‌ها، مزایای زیادی از جمله افزایش بهره‌وری، بهبود مدیریت کیفیت و کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد. با این حال پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP فرایندی هزینه بر و پیچیده بوده و در نتیجه بسیاری از پروژه‌های پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP با شکست مواجه می‌شوند. مدیریت تغییر به عنوان عاملی حیاتی در مدیریت فوق پیاده‌سازی سیستم‌های ERP شناسایی شده است.

تغییر به معنای خروج از حالتی و رسیدن و مستقر شدن در حالتی دیگر است. در مباحث سازمانی تغییر دگرگونی یک سازمان از وضعیت موجود در حداقل یکی از حوزه‌های ساختار سازمانی، فناوری، نیروی انسانی، وظایف و عملکردهای تولیدی و خدماتی و رسیدن به وضعیت مطلوب است. معمولاً تغییر را به چهار نوع تغییر در ساختار، فناوری، مکان و افراد تقسیم می‌نمایند. برای ایجاد تغییر در ساختار باید در روابط سازمانی یا شیوه‌های ایجاد هماهنگی تغییراتی داد. مشاغل و کارها را مجدداً طرح‌ریزی کرد یا از نظر ساختاری دست به تغییراتی زد. در تغییر فناوری شیوه‌ای که کارها انجام می‌شود و نحوه استفاده از وسایل و تجهیزات تغییر می‌کند. تغییر در مکان این است که شیوه استقرار سیستم و دستگاه‌ها تغییر یابند و در نهایت مقصود از تغییر در افراد این است که در نگرش، مهارت، انتظارات و برداشت‌ها تغییراتی ایجاد شود. امروزه به دلیل استفاده روزافزون سازمان‌ها از سیستم‌های اطلاعاتی، فناوری اطلاعات به یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تغییر تبدیل شد.

وقتی سیستم‌های اطلاعاتی جدید توسعه می‌یابند، استفاده‌کنندگان آن مجبور به استفاده از فرایندهای جدید می‌شوند لذا مقاومت در برابر این تغییر امری عادی است.

از این رو باید توجه داشت که با فرهنگ‌سازی مناسب و آموزش نیروی انسانی در زمان مناسب می‌توان از شدت این مقاومت‌ها کاست. دلیل اصلی آموزش این است که بتوان اطلاعات و مهارت افراد داخل سازمان را افزایش داده و باید پرسنل را توجیه کرد که چرا باید استقرار نرم‌افزار ERP انجام شود و چرا تغییرات در آن الزامی است و با آموزش صحیح می‌توان بر ترس پرسنل از کامپیوتری شدن سیستم و بی‌سوادی آن‌ها نسبت به تغییرات و در نتیجه ترس از دست دادن موقعیت کاری خود غلبه کرد.

نگاهی گذرا به ادبیات نرم‌افزار ERP به کار گرفته شده نشان می‌دهد که راهبردهای متفاوتی برای اجرای موفقیت‌آمیز ERP به کار گرفته شده است؛ که این راهبردها را می‌توان در سه گروه زیر طبقه‌بندی کرد:

1. راهبردهای سازمانی

راهبردهای سازمانی که برای بهبود اجرای موفق ERP به کار گرفته می‌شود، عبارتند از: استقرار و بهبود راهبرد تغییر، تکنیک‌های مدیریت تحویل، مدیریت پروژه، ساختار و منابع، ایدئولوژی و سبک مدیریت.

2. راهبردهای فنی

راهبردهای فنی که برای موفقیت استقرار نرم‌افزار ERP در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از: جنبه‌های فنی نصب ERP، پیچیدگی ERP و زمان و هزینه اجرای ERP.

3. راهبردهای انسانی

 نمونه‌های مربوط به راهبردهای انسانی عبارتند از: نگرش و دیدگاه‌های مدیران و کارکنان، مشارکت آموزش و راهبردهای مدیریت تحول برای اجرای.ERP

 انتخاب راهبردهای مناسب تحویل، اساسی‌ترین راه پیروزی یا شکست برنامه‌های تحول به شمار می‌آیند. منظور از راهبردهای تحول آن دسته از فنون و الگوهایی که عملاً تغییر و تحول مورد نظر را در زمینه‌ها و گستره تعیین شده به وجود می‌آورند. به تعبیر ساده‌تر این‌ها راهکارها و روش‌هایی هستند که به وسیله آن‌ها تغییر و تحول مورد نظر پیاده می‌شود. همان‌گونه که در پیش اشاره شد راهبردهای تحول می‌توان بر پایه گستره و کاربرد آن‌ها در دو سطح خرد و کلان مورد نظر قرارداد.

راهبردها کلاً بر تمامی سیستم سازمانی ناظرند و سمت‌گیری راهبردی (درازمدت، گسترده، بنیادی) دارند.

هدف‌گیری این راهبردها بیشتر دگرگون‌سازی بافت فرهنگی مجموع سازمان، زیر و رو ساختن ساختار، فرایندها و مجموعه ارتباط‌های رسمی و غیر رسمی و همین‌طور جایگزین کردن فلسفه و شیوه‌ای نوین در اداره امور سازمان است. راهبردهای خرد بیشتر متوجه زیرسیستم ویژه‌ای در سازمان است و کاربرد آن‌ها بیشتر در سمت تغییر رفتار فردی و گروهی است. در سطح خرد استراتژی‌های تحول عموماً در رابطه با چهار زیر سیستم سازمانی یعنی ساختار، فناوری، وظیفه و رفتار به کار گرفته می‌شوند

باید بدانیم که چنین زیر سیستم‌هایی معمولاً آماج راهبردهای کلان نیز قرار می‌گیرد. تفاوت کار در این است که در سطح کلان معمولاً از راهبردهای چند منظوره بهره گرفته می‌شود که هم‌زمان زیر سیستم‌های چندگانه را دربر می‌گیرند. سطح خرد به برنامه‌های تغییر مشخصی که زمینه‌های ویژه را مورد نظر دارد اکتفا می‌کند. با توجه به موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت راهبردهای تحول برای اجرا موفقیت‌آمیز ERP جزء راهبردهای خرد هستند، زیرا نرم‌افزار ERP فناوری است که ساختار سازمانی، وظایف و کارکنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ERP_fail.png

1397/11/16 15:04 غ.و
یکپارچگی ERP Dynamics NAV با فروشگاه‌های اینترنتی مبتنی بر Magento

 

یکپارچگی مابین Dynamics NAV و پلتفرم فروشگاه‌های اینترنتی Magento به شما کمک می‌کند که ERP Dynamics NAV بتواند این فروشگاه اینترنتی را درون دیتابیس واحد خود جای دهد .

 در کسب و کارهای امروز قابلیت انعطاف‌پذیری و در لحظه بودن اطلاعات و موجودی کالاها و تراکنش‌های مالی از اهمیت بالایی برخورد است و به همین دلیل در سال‌های اخیر راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی گسترش زیادی داشته است. با گسترش تجارت الکترونیک در سراسر جهان استفاده از راهکارهای سنتی جزیره‌ای به دلیل عدم ارائه واکنش مناسب در لحظه به بازار هدف منسوخ شده‌اند و سیستم‌های مدیریتی جدید که بلوغ خود را در نرم‌افزارهای ERP یافته‌اند، هرچه بیشتر به سمت یکپارچگی فرآیندی برای برنامه‌ریزی یکپارچه منابع سازمانی پیش رفته‌اند.

 راهکار یکپارچگی Dynamics NAV با Magento می‌تواند با استفاده از خودکار سازی و همگام‌سازی اطلاعاتی نظیر مشتریان، سفارشات، محصولات، موجودی و موارد دیگر و با استفاده از یکپارچگی مابین سیستم‌های مدیریت Magento e-commerce و Dynamics NAV، مزایای رقابتی قابل توجهی را به شما عرضه کند. در این یکپارچگی ERP Dynamics NAV به عنوان بک آفیس فروشگاه اینترنتی شما قابل استفاده خواهد بود.

این قابلیت استفاده از Dynamics NAV به عنوان بک آفیس فروشگاه اینترنتی به شما اجازه می‌دهد تا حساب‌های مالی و رسیدهای انبار خود را در لحظه مدیریت کنید و در عین ‌حال بتوانید با سرعت و دقت بالا به نیازهای جدید بازار واکنش نشان دهید. همچنین با این یکپارچگی شما از تجربه کاربری با سیستم‌های جزیره‌ای مجزا نجات پیدا می‌کنید و می‌توانید علاوه بر مدیریت تمام بخش‌های سازمان با نرم‌افزار ERP، گزارشات و داشبوردهای مدیریتی را در هرلحظه تهیه و ارسال کنید. 

همچنین باید این نکته را در نظر گرفت که هر نرم‌افزار ERP کاراکتر ویژه خود را با توجه به نوع کسب و کار و فرآیندهای آن پیدا می‌کند. اما با این وجود تمام ERP های بین‌المللی مبتنی بر بهروش‌هایی (Best Practice) هستند که با توجه به نوع فرآیندها و کسب و کار مربوطه توسط استاندارهای بین‌المللی مدیریتی عرضه شده‌اند. Dynamics NAV که این بهروش‌ها را در 9 حوزه فرآیندی خود (مالی، انبار، خرید و فروش و...) عرضه کرده است می‌تواند با یکپارچگی با Magento که پلتفرمی استاندارد برای توسعه کسب و کارهای الکترونیکی است، راهکار جامع و استاندارد را به شما عرضه کند.

 حال قصد داریم به ارزش افزوده حاصل از این یکپارچگی بپردازیم:

مشتریان

با استفاده از یکپارچگی Dynamics NAV و Magento شما می‌توانید تهاتر دو جانبه از حساب‌های جدید مشتری، ایجاد مشتری آفلاین، به‌روزرسانی حساب‌ها، حساب‌های مشتری مهمان در سایت، صورتحساب اضافی در صورت ورود و همچنین آدرس‌های مرتبط با حمل و نقل کالا را مدیریت کنید. همچنین با استفاده از این راهکار می‌توانید برای فروش B2B خود، از Magento به عنوان پرتال ارتباط با مشتریان استفاده کنید.

سفارش‌های فروش

با استفاده از این یکپارچگی و با توجه به همگام‌سازی و یا درواقع هم‌زمان شدن فرآیندهای مختلف کسب و کارتان می‌توانید سفارشات فروش برای مشتریان در تجارت الکترونیکتان، برگشت سفارشات، سفارشات آنلاین و همچنین موجودی انبار آنلاین و در لحظه، جزئیات پرداخت‌ها و حتی محاسبه مالیات، به‌روزرسانی وضعیت سفارشات جدید، جزئیات فاکتور، جزئیات حمل و نقل و ردیابی حمل و نقل را داشته باشید و در عین بهبود عملکرد سیستم خود، باعث افزایش رضایت در پاسخگویی به مشتریان خود گردید.

موجودی

یکی از مشکلات بزرگ کسب و کارهای الکترونیکی موجودی در لحظه انبار و درنتیجه توان پاسخگویی و ثبت سفارش با توجه به این موجودی است. با استفاده از این یکپارچگی دیگر محصولات عرضه شده در سایت، دقیقاً به تعداد موجود در انبار نمایش داده می‌شوند و این مشکل به طور کامل حل می‌شود.

محصولات

با این پکیج محصول شما قادر خواهید بود در لحظه کمیت و کیفیت محصولات عرضه شده خود را مدیریت کنید و با توجه به نبض بازار تصمیمات استراتژیک کسب و کار خود را بگیرید.

اگر نیاز است عرضه محصول خود را کمتر کنید و یا عرضه آن را افزایش دهید، تنها با این اطلاعات در لحظه که از تمام سطوح کسب و کارتان جمع‌آوری‌شده است می‌توانید تصمیم درستی بگیرید.

سطوح قیمت

در تمام کسب و کارها و مخصوصاً در کسب و کارهای الکترونیکی مزیت رقابتی از جمله مهم‌ترین عوامل اقبال و یا عدم اقبال به یک کسب و کار می‌باشد. قیمت‌گذاری مبتنی بر بها تمام شده فرآیندی به شدت پیچیده است که تنها با استفاده از نرم‌افزار ERP می‌توان به طور دقیق و به خصوص در لحظه آن را محاسبه کرد.

با این پکیج نرم‌افزاری شما قادر خواهید بود در هرلحظه با مدیریت سطوح قیمت خود، چندین گام از رقبای خود پیش باشید.

محدودیت‌های اعتباری

با قابلیت خریدهای اعتباری که در نرم‌افزار Dynamics NAV تعریف شده است، شما می‌توانید فروشگاه اینترنتی مبتنی بر Magento خود را تبدیل به پلتفرم ثبت سفارش مشتریان B2B خود کنید.

 magento+nav.jpg

1397/11/13 17:38 غ.و
ERP هوشمند به کمک تکنیک‌های داده کاوی
 

مشکلات سیستم‌های ERP

سیسـتم هـای ERP، مجموعـه ای از ماژولهـای یكپارچـه ی آمـاده راه انـدازی كـه از پـیش طراحـی و مهندسـی شـده اسـت كـه تمـام فرایندهای تجاری سازمان را پوشش می دهد. سیستم هـایERP،به سازمان برای فعالیت در محیطی یكپارچه از نظر اطلاعاتی و فرایند گرا و اطلاعـــات محـــور، بصـــورت بلاد رنگ كمـــك بســـیار زیـــادی می كنند. زمانی كه نقـش و عملكـرد نرم افزارهای ERP را در نظـر بگیرید بدیهی است كه چنین سیستم هایی فقط قادر به حـل مسـائل مرتبط با مدیریت سطح میانی است. فرایند كامل تجزیه و تحلیـل كـه اجازه ی ذخیره سازی حجم زیادی از داده ها را در داخل سیسـتم بـه منظور معنادار شدن اطلاعات می دهد، در سیستم هـای ERP کنونی به صورت كامل قابل اجرا نیستند. علاوه بر این، سیسـتم هـای ERP قادر به ارضا  نیازهای پرسنل مدیریتی سطح بـالا در سیاسـت هـای تصمیم گیری جهت سرعت بخشیدن به استراتژی های جدید نیستند. با توجه به نقشی كه سیسـتم هـایERPدر تجـارت الكترونیـك بـازی می كنند،این سیستم ها به عنوان سیستم های اطلاعات بنیـادی كـه مسئول یكپارچه سازی داده های مرتبط با فرایندهای پایه ای تجـارت الكترونیك می باشند عمل كرده است.

با این حال نرم افزار ERP قادر به برداشت اطلاعات ارزشـمند ازحجــم زیــادی از داده هــای ذخیــره شــده در داخــل B2C و B2B  نیستند. علاوه بر این، چنین سیستم هایی قـادر بـه تحلیـل صـحیح و دقیق اطلاعات مفیـد عملیـات شغلی نمی باشد. مسـلم اسـت كـه یكپارچه سازی انبار داده ها با سیستم های ERP، مشكلات مـرتبط با سیستم های ERP مرسوم را بهبود می بخشد به عنوان مثال،می توان قابلیت یكپارچه سازی جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات را مطرح كرد.با این حال، یكی از مسائل عمده كه سیستم های ERP  باید با آن دست وپنجه نرم كنند تا روزی بدان غلبـه كنند، افـزایش اتوماسـیون سـازی تحلیل ها و كاربرد های هوشمند در تصمیم گیری های سازمان ها می باشد.

چارچوب یكپارچه سازی نرم افزار ERP و انبار داده ها

در یكپارچه سازی راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی  و انبار داده ها با مجموعه ای ازداده های متفاوتی سروكار داریم كه این امر باعث ایجاد ناسازگاری و تكراری بودن داده ها می شود. بنابراین این داده ها پس از طبقه بندی تحت فرایندهایی اعم از پاكسازی، نقـص سـازی ، تركیـب و حـذف داده هـای تكـراری قـرارمـی گیرنـد. سـپس ،داده هـا در یـك سـرور جهـت ارائـه ذخیـره می شود.( شكل 1)

erp_ai1.png 

شکل (1): شمای كلی از چارچوب پیشنهادی برا نرم افزار ERP هوشمند

در ایـــن نقطـــه،كـــاربران فقـــط وظـــایف جســـتجو را انجـام میدهند. رویه ها برای یكپارچه سازی سیستم هایERP  و انبار داده ها شامل 8 گام مجزا می باشد:

 • جمع آوری: پس از جمع آوری داده هـای اصـلی، داده هـای مـورد نیاز در محل طبقه بندی داده کپی شده تا پردازش های بیشتر بر روی آن صورت گیرد.
 • تبدیل: این مرحله شامل احیای میزان صحت داده ها و حذف داده های اضافی است.
 • بارگزاری و شاخص گذاری: دادههای تبدیل شده در یک Data Mart ذخیره شده و شاخص گذاری می شوند.
 • بررسی کنترل کیفیت: تضمین از کیفیت داده ها.
 • اعلان و انتشار:کار های اولیه برای نصب رسمی بر روی سیستم ها
 •  تجدید نظر: تجدید نظر پیوسته ی داده ها و داده های ناصحیح
 • جستجو: سرویس های جستجو داده ها فراهم شده است.
 • كنترل و آماده سازی: تضمین ایمنی انبار داده ها برای اجتنـاب از آسیب های احتمالی

چارچوبی برای یكپارچه سازی داده ها

تحلیل تصمیم گیری و انبار داده ها

این پژوهش، از مدل ستاره ای در طراحی مدل برای انبار داده ها استفاده می كند. این مدل بنا به جدول واقعی تولید که از یك جدول با بعد زمانی و یک جدول با بعد مكانی، یك جدول ابعاد محصول و یك جدول كیفیت محصول، تشكیل شده است. زمانی كه یك جدول واقعی تولید را طراح میکنیم ،چندین فاكتور باید مدنظر قرار گیرد:

 • تصمیم گیری در مورد مدت زمان انبار داده ها برای تمامی توابع: بازه های زمانی طراحی شده برای مخزن داده ای در این پژوهش، شامل یك دوره ی دو ساله برای اندازه گیری گرایشات در كیفیت داده ها، یك دوره ی زمانی شش ماهه برای تحلیل کیفیت داده ها ویک دوره ی زمانی یک ساله برای تحلیل موقعیت دهی به كیفیت داده ها می باشد.
 • تعیین اصل و اساسی كه باید در نمونه سازی ایستا برای تمامی توابع استفاده شود.
 • تعیین اینكه کدام فیلد در جدول اصلی استفاده شده و حذف داده های اضافی كه فقط فیلدها را اشغال میکنند.
 • تعیین اینكه آیا استفاده از یک کلید هوشمند باعث افزایش فرایند جستجوی داده ها میباشد یا خیر.

جدول بُعد، به صورت تصادفی ایجاد گردد. برای مثال زمانی که کیفیت محصولات کارخانه ای تحلیل میشود،یک جدول یُعد جدیدی را می توان طراحی و استفاده کرد تا ملاحظات کیفی مربوطه را مورد بررسی قراردهد. چنین ملاحظاتی ممکن است شامل افزایش شیب گرما دهی برای افزایش دما،کاهش شیب سرد سازی برای کاهش دما، انتقال سرعت به حامل ها، وغیره باشد. زمانی که داده هارا تحلیل میکنیم ، چندین بُعد به عنوان یک ملاحظه،در کنار یک دیگر قرار می گیرند. این فرآیند، یک مدل داده ای چند بعدی نام دارد. سیستم های انبار داده ها ممکن است شامل مکعب های داده ای زیادی باشند. هر مکعب داده ای شامل فراوردهایی از بُعد متفاوتی از جداول واقعی است. یک مکعب داده ای ممکن است یک مدل داده ای N بعدی باشد. در اینجا ما از 4بعد زمان، مکان، محصول  وکیفیت برای ایجاد یک مدل داده ای 4یعدی جهت فراهم ساختن قابلیت های وسیعتری از جستجو استفاده می کنیم.

 

چارچوبی برای یكپارچه سازی تجزیه و تحلیل سیستم های تصمیم گیری و سیستم های داده كاوی

پس از تكمیل ساختار مكعب داده ای، این امکان به وجود می آید تا تحلیل های تصمیم گیری را با سیستم داده کاوی، یکپارچه سازی نمود. هدف این یک پارچه سازی آن است پایگاه دانشی براساس تحلیلOLAP در درون سیستم داده کاوی ایجاد شود و به تجزیه وتحلیل اطلاعات درسیستم داده کاوی پرداخته ویک نقطه ارجاعی را برای فرایند داده کاوی ایجادکند. تکنولوژی OLAP، توانایی ترکیب مشاهده افراد و تکنیک های هوشمند سازی در سیستم داده کاوی را دارد. بنابر این داده ها با سرعت بیشتر و مفاهیم عمیق تر استخراج میشود.

 

طراحی یك سیستم داده كاوی

پیشنهاد ما استفاده از الگوریتم درختی  تصمیم  برای دسته بندی و پیش بینی داده ها است. این الگوریتم به عنوان هسه موتورداده کاوی عمل کرده وداده های مخفی را در داخل پایگاه داده دسته بندی نموده و به پیش بینی  اطلاعات می پردازد. مراحل این الگوریتم عبارتند از:

1.آماده سازی داده های آموزشی از قبل طبقه بندی شده

2.ایجاد یك گره ی درخت تصمیم

3. انتخاب اطلاعات مربوط به نمونه داده های طبقه بندی شده به صورت زیر:

 

erp_ai2.png 

4. انتخاب اطلاعات مربوط به صفت تست جهت محاسبه: اطلاعات مورد نیاز بر مبنای طبقه بند درون زیر مجموعه ها به وسیله صفت A به صورت زیر مشخص می شود:

erp_ai3.png 

5. محاسبه بهره ی اطلاعات مشخصه ی تست: رمزگذاری اطلاعات كه به وسیله ی انشعاب بندی Aبه دست آمده است به صورت زیر است:

erp_ai4.png 

6. تكرار مراحل 2-5 تا زمانیكه اطلاعات مربوط به صفت تست به صورت کامل محاسبه میگردد.

7. انتخاب صفت تست با بالاترین بهره ی اطلاعات به عنوان گره ی پارتیشن برای درخت تصمیم.

8. به منظور تكمیل درخت تصمیم، از این الگوریتم برای پیدا كردن گره های مشخصه ی تست در هر سطح استفاده می شود.

 پیاده سازی عملی و بهره برداری از سیستم ERP هوشمند


رویه  های عملیاتی مربوط به سیستم ERPهوشمند

با استفاده از زیرساختار اطلاعات سیستماتیك كه به وسیله ی وب فراهم شده است، کاربران ممکن است از اینترنت برای تعاملات خود استفاده کنند. این اطلاعات سه جانبه از سیستم ERP هوشمند، به وسیله ی بنگاه تولیدی مورد استفاده قرارمیگیرد. رویه های عملیاتی سیستم ERPهوشمند، را میتوان به صورت زیر تشریح کرد:

 • ورود به سیستم كاربری: کاربران رویه  های مرتبط با سیستم داده کاوی را به وسیله ی اینترنت ویا اینترانت به کار میگیرند.
 • بارگزاری داده ها از سیستم ERP  به سیستم انبار داده ها: برمبنای نیازمندی های هدف تولید، جداول داده ای تولید، جداول داده ای کیفیت، جداول داده ای محصولات مربوط به سیستمERP ، به عنوان منبع داده ای در نظر گرفته میشود . پس از آن به وسیله ی فرایند پاک سازی مقایسه و تبدیل داده ها، به عنوان منبع ورودی داده وارد سیستم انبار داده ها میشود.
 • ایجاد طرح انبار داده ها: سیستم انبار داده ها با توجه به هدف تولید به فرم طرح ستاره ای ایجاد شده است. جدول اصلی تولید درمرکز قرار دارد.
 • ایجاد تحلیل تصمیم گیری OLAP: با توجه به جدول اصلی تولید، جدول بعد كیفیت و جدول بعد محصول، عملیات چند بعدی معكب داده ای با استفاده از متد ROLAP شبیه سازی میشود.
 • انتخاب منبع داده ها و صفات برای داده كاوی: داده های موجود در سیستم انبار داده ها و نتایج عملیات OLAP را میتوان منبعی از داده ها برای داده كاوی دانست. كاربران برای انتخاب منبع داده ها می توانند از ویرایشگر مدل Mission موجود در موتور داده كاوی استفاده كنند.
 • انتخاب الگوریتم و توابع داده كاوی: الگوریتم داده كاوی كه به وسیله ی محاسبه ی پایگاه داده فراهم شده است. شامل درخت تصمیم، شبكه ی عصبی، الگوریم ژنتیك و تحلیل سبد بازار می باشد. توابع داده كاوی شامل طبقه بندی، خوشه بندی، پیشبینی وگروه بندی، پیشبینی و گروه بندی وابستگی است. در این سیستم  از درخت تصمیم به عنوان یک الگوریتم، همچنین از دسته بندی و پیش بینی به عنوان تابع استفاده می شود.
 • اجرای سیستم داده كاوی: پردازنده ی Mission، هسته ی داده كاوی را تشکیل می دهد. . پردازنده از سیستم پردازشی هدف گرا برای اجرای داده كاوی و اتخاذ نتایج مطلوب استفاده می كند.

نتایج بدست آمده از سیستم داده كاوی، معمولاً نوعی داده ی انتزاعی می باشد. در نتیجه، سیستم از روش نمایش دانش بر مبنای قانون  استفاده كرده و آنرا با چارچوب بر مبنای وب مكمل ساخته تا نتایج داده كاوی را تفسیر سازد و به كاربران در درک نتایج بدست آمده کمک کند.

استفاده از سیستم ERP  هوشمند به منظور بهبود كیفیت تولید، بنگاه تولیدی از داده كاوی مربـوط بـه سیسـتم هوشـمندERP برای بهبود کیفیت محصولاتش ،کاهش هزینه های تولید ، و بـروز تحـول در كل كارائی شغلی استفاده می کند.


 

1397/11/08 14:55 غ.و
مدیریت ضایعات در راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی(ERP)

 

به‌طورکلی، واحدهای معیوب، واحدهایی هستند که به دلیل نداشتن کیفیت لازم از نقطه کنترل کیفیت یا بازرسی عبور نکرده‌اند. نرم‌افزارهای ERP(راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی) بین دو نوع واحدهای معیوب تمایز قائل می‌شود (1: ضایعات و 2) قابل دوباره‌کاری. ضایعات، مواد تکمیل شده یا نیمه ساخته‌ای است که از کیفیت لازم و استاندارد برخوردار نبوده و برای سایر مقاصد تولید نیز قابل استفاده نیست، بنابراین از تولید خارج می‌شوند؛ واحدهای قابل دوباره‌کاری واحدهای ساخته شده یا نیمه ساخته‌ای هستند که با انجام دوباره‌کاری مجدداً در تولید به کار گرفته می‌شوند. به بیان دقیق‌تر، ضایعات در سیستم‌های ERP به دو بخش اصلی تقسیم می‌گردد:

 1. مواد ضایع شده (شامل اجزاء محصول و مواد ترکیبی)
 2. محصول ضایع شده (در جریان فرایند ساخت (Operation Scrap

مواد ترکیبی یا اسمبلی، گروهی از مواد ترکیب شده ا مواد نیمه ساخته‌ای هستند که در فرایند تولید محصول اقدام شده‌اند و این مواد ترکیبی می‌تواند در فرایند محصول دیگر نیز بکار گرفته شود. ضایعات مواد ترکیبی، مقدار مواد تکمیل شده یا نیمه ساخته‌ای است که طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده دارای کیفیت لازم نبوده و به دلیل عدم استفاده در تولید محصول، از فرایند ساخت حذف می‌شوند. اجزاء محصول یا کامپوننت، شامل مواد خام، نیمه ساخته یا مواد ترکیبی (اسمبلی) است که در فرایند ساخت محصول به‌عنوان مواد موردنیاز و ضروری تولید، بکار گرفته می‌شود. ضایعات اجزاء محصول، درصد برنامه‌ریزی شده اقلام ورودی که طبق پیش‌بینی‌ها، پیش از تکمیل محصول، به دلیل نداشتن استاندارد کیفی کنار گذاشته می‌شوند این مقادیر از مواد قبلاً به‌واسطه حمل یا حوادث دیگر معیوب (ضایع) شده‌اند.

 پایگاه مواد (Material Maser) به انبار مرکزی یک شرکت تولیدی که شامل انواع اطلاعات مرتبط با مواد نظیر مواد خریداری شده، تبدیل شده، ذخیره و فروش رفته می‌باشد، گفته می‌شود. همه اطلاعات یک شرکت نیازمند مدیریت مواد نگهداری شده توسط پایگاه مواد است. اطلاعاتی که در پایگاه مواد موجود است در مواردی نظیر سفارش، خرید، مدیریت موجودی‌ها، انتقال کالا، موجودی‌های جنسی، توزیع و فروش کاربرد دارد. صورتحساب مواد (BOM)، به‌عنوان توصیف ساختاری محصول که متشکل از اجزاء محصول و گروه مواد ترکیبی می‌باشد، تعریف می‌شود؛ به بیان دیگر BOM لیستی از مواد مورد نیاز جهت تکمیل محصول ارائه می‌دهد BOM یا فرمول ساخت، معمولاً به صورت یک جدول از مواد و قطعات که مشخصاتی از قبیل استاندارد ابعاد، شکل، جنس، وزن، کیلوگرم و... دارد شناسایی می‌شود؛ بنابراین صورتحساب مواد، اجزاء محصول، ترکیب ساخت و تعداد هر یک از مؤلفه‌ها را مشخص می‌سازد.

مسیریابی (Routing) بیانگر مراحل و گام‌های متوالی تولید می‌باشد که در این مسیرها، تبدیل مواد به محصول به‌طور پی در پی صورت می‌گیرد. این فرایند کار، عملیات نامیده می‌شود و شامل فعالیت‌ها و مؤلفه‌هایی هستند که برای تبدیل مواد الزامی بوده و این روند ساخت به کمک صورتحساب مواد انجام می‌گیرد؛ بنابراین در مسیریابی، فرایند تبدیل مواد، ساعت کار ماشین و کار کارگران مراکز مسئولیت مشخص می‌شود.

z_ERP.png 

ماژول‌های:ERP سیستم‌های ERP، شامل یک بانک اطلاعاتی واحد می‌باشند که همه فرایندهای کسب و کار بدون وقفه در آن رخ می‌دهند. این سیستم‌ها دربردارنده ماژول‌های مختلفی همچون ماژول مالی، لجستیک، سفارش، تأمین‌کننده، تولید، منابع انسانی و... می‌باشند. در تعریف ارائه شده برای ERP منظور از ساختار ماژولار، استقلال بیشتر بخش‌های مختلف برنامه از یکدیگر با توجه به وحدت و یکپارچگی است. هر کدام از این ماژول‌های کلیدی می‌توانند در یک سیستم ERP به تنهایی در حوزه کارکردی مختص به خود و یا به‌صورت ترکیبی با دیگر ماژول‌ها نصب و اجرا شوند. ماژول لجستیک، فعالیت‌هایی همچون حمل و نقل، مدیریت موجودی و مدیریت انبار را پوشش می‌دهد.

با هدف برنامه‌ریزی ضایعات تولید، از عامل‌های ورودی برنامه‌ریزی شده استفاده می‌شود؛ این عامل، بهای تمام شده ضایعات و میزان زیان‌های موجود را برای تمامی محصولات تکمیل شده و نیمه ساخته تعیین می‌کند. بر این اساس، می‌توان به کمک رابطه زیر، مقدار دقیق مواد ورودی مورد استفاده در فرایند ساخت همراه با مدنظر قرار دادن ضایعات عادی، تعیین نمود.

عامل (شاخص) ورودی برنامه‌ریزی شده = مواد مورد نیاز برنامه‌ریزی شده تقسیم بر مواد خروجی برنامه‌ریزی شده

این شاخص نه تنها برای محاسبه مواد ضایع شده کاربرد دارد، بلکه برای تعیین مقدار مواد برگشت شده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. حاصل این نسبت همواره بزرگ‌تر از یک است. به عنوان مثال، اگر عامل ورودی برنامه‌ریزی شده تولید، میزان 05/1 باشد در این شرایط مخرج کسر، یعنی مواد خروجی برنامه‌ریزی شده 95/2 درصد خواهد بود. (از 100 درصد مواد مورد نیاز برنامه‌ریزی شده (ضایعات برنامه‌ریزی شده نه تنها مقدار خروجی عملیات تولید را کاهش می‌دهد، بلکه بر مراحل بعدی تولید نیز اثرگذار است. ضایعات می‌تواند با هدف جبران بخشی از زیان ناشی از مواد ضایع شده، تحت حساب خاصی نگهداری شود. در مقابل، هزینه ضایعات برنامه‌ریزی نشده، بهای ساخت یک محصول را بالا نمی‌برد چراکه این به‌عنوان نوع خاصی از انحراف تولید در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، با ضایعات برنامه‌ریزی نشده همانند زیان دوره برخورد می‌شود. ضایعات برنامه‌ریزی نشده ناشی از تفاوت بین ضایعات واقعی و برنامه‌ریزی شده است. در ماژول‌های SAP هزینه ضایعات برنامه‌ریزی نشده، «انحراف ضایعات» نامیده می‌شود که از طریق محاسبه اقلام پایان دوره مالی تعیین می‌گردند. به بیان دیگر، این ضایعات در میزان (درصد) برنامه‌ریزی مواد عملیات تولید در نظر گرفته نشده‌اند، اما به عنوان هزینه واحدهای ضایع شده که برای تولید پیش‌بینی‌نشده بودند لحاظ می‌شود. انجام این‌گونه برنامه‌ریزی و کنترل‌های عملیات تحت سیستم هزینه‌یابی استاندارد صورت می‌پذیرد.

waste management with ERP.png 

 در سیستم هزینه‌یابی استاندارد، قبل از شروع دوره مالی، بهای تمام شده محصولات از لحاظ مواد، دستمزد و سربار پیش‌بینی‌شده و در طول دوره مالی این هزینه‌ها ملاک محاسبه و ثبت قرار می‌گیرند. در این سیستم نیز حساب‌هایی جهت گردآوری هزینه‌های واقعی در نظر گرفته شده و مغایرت بین هزینه‌های واقعی و هزینه‌های استاندارد، در حساب‌های جداگانه‌ای تحت عنوان » انحرافات«به ثبت می‌رسند. سیستم هزینه‌یابی استاندارد در هر دو سیستم هزینه‌یابی مرحله‌ای و سفارش کار قابل استفاده است ولی غالباً با سیستم هزینه‌یابی مرحله‌ای بکار گرفته می‌شود؛ زیرا تعیین استانداردها در شرایط تولید انبوه و مداوم، عملی‌تر می‌باشد. بنابراین، هزینه‌های استاندارد، هزینه‌های از پیش تعیین شده‌ای هستند که برای تولید یک واحد یا تعدادی محصول یا انجام خدمات در دوره آتی مورد انتظار می‌باشند و معمولاً در شرایط کارای عملیات، قابلیت دستیابی به آن‌ها وجود دارد. در اهداف کنترلی و برنامه‌ریزی ضایعات و مقایسه اقلام هدف با واقعی، سه بخش کلی مطرح می‌گردد:

الف(مقایسه و بررسی از منظر ضایعات مواد ترکیبی

ب) مقایسه و بررسی از منظر ضایعات اجزاء محصول

ج) مقایسه و بررسی از منظر ضایعات عملیات

الف) به‌طور کلی می‌توان چنین شرح داد که اگر 10 درصد مواد ترکیبی محصول به عنوان ضایعات پیش‌بینی شود، برای ساخت سفارشی که 1000 واحد مواد ترکیبی نیاز است، با احتساب مواد ضایع شده، باید 1100 واحد مواد ترکیبی برنامه‌ریزی شود. اگر فرض بر این باشد که مقدار 10 درصد پیش‌بینی شده، به‌عنوان ضایعات مواد ترکیبی برنامه‌ریزی نگردد، اختلاف اقلام استاندارد با اقلام واقعی، به عنوان انحراف نامساعد ضایعات مواد ترکیبی منظور می‌شود (Total Actual > Total Target) در صورتی که مقدار ضایعات مواد ترکیبی برنامه‌ریزی شود اما مقدار 10 درصد بر جمع اقلام واقعی تولید منظور نشود، از آنجایی که این مقدار تنها در بهای هدف لحاظ گردیده در مقایسه با مقدار واقعی، انحراف مساعد ضایعات مواد ترکیبی رخ خواهد داد (Total Target> Total Actual). در نهایت می‌توانیم برنامه‌ریزی ضایعات مواد ترکیبی را هم در مقادیر هدف و هم بر بهای واقعی لحاظ نماییم که در این صورت، مواد ترکیبی ضایع شده به بهای تولید منتقل می‌گردد و دیگر اختلافی تحت عنوان انحراف ضایعات نخواهیم داشت، چراکه total target = total Actual. ضایعات مواد ترکیبی به عنوان ضایعات خروجی در نظر گرفته می‌شوند چرا که بر مقدار برنامه‌ریزی شده فرایند ساخت تأثیر می‌گذارند. همان‌گونه که در بالا اشاره شد، بهای ضایعات مواد ترکیبی بر مبنای بهای استاندارد تعیین گردیده و در صورتی که برنامه‌ریزی شود، موجب افزایش بهای تولید استاندارد خواهد شد. این فرایند موجب بهبود برنامه‌ریزی مواد مورد نیاز (MRP) می‌شود.

ب) ضایعات اجزاء محصول، بر خلاف ضایعات مواد ترکیبی، به عنوان ضایعات ورودی شناخته می‌شود. طبق نمونه، اگر کل اجزاء محصول فرایند تولید 5000 باشد، و 10 درصد مواد در فرایند تولید طبق پیش‌بینی‌ها ضایع شود، در صورتی این مقدار ضایعات اجزاء محصول برنامه‌ریزی نشود و مقادیر ضایعات به اقلام واقعی منتقل شود اختلاف حاصل تحت عنوان انحراف نامساعد ضایعات اجزاء محصول قلمداد می‌گردد. از سوی دیگر، در صورتی که مقدار ضایعات اجزاء محصول برنامه‌ریزی شود، اما مقدار 10 درصد بر جمع اقلام واقعی تولید منظور نگردد، از آنجایی که این مقدار تنها در بهای هدف منظور گردیده در مقایسه با مقدار واقعی، انحراف مساعد ضایعات اجزاء محصول رخ خواهد داد (Total Target> Total Actual) در نهایت می‌توانیم برنامه‌ریزی ضایعات اجزاء محصول را هم در مقادیر هدف و هم بر بهای واقعی لحاظ نماییم که در این صورت، اجزاء محصول ضایع شده به بهای تولید منتقل می‌گردد و اختلافی تحت عنوان انحراف ضایعات نخواهیم داشت، چراکه (total target = total Actual)

ج) در بررسی ضایعات عملیات، باید به این نکته توجه شود که آیا ضایعات عملیات در مسیریابی بوده یا به صورتحساب مواد وابسته است. در ضایعات عملیات مسیریابی، باید از کنار گذاری مواد ترکیبی معیوب پیش از انتقال اجزاء محصول، اطمینان حاصل گردد. اقلام خروجی مواد ترکیبی معیوب توسط مقادیر ضایعات عملیات قبل از انتقال اجزاء محصول به مرحله بعدی تولید، کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، در خصوص ضایعات عملیات در صورتحساب مواد BOM، بایستی این اطمینان حاصل گردد که اقلام ورودی مواد ترکیبی کاهش یافته ناشی از ضایعات در اجزاء محصول، لحاظ گردد. بنابراین، ضایعات عملیات هم در مسیریابی و هم در صورتحساب مواد باعث تقلیل مقادیر خروجی مواد ترکیبی پیش از اینکه اجزاء محصول آماده انتقال به مرحله بعد باشند، می‌گردد.

می‌توان ضایعات عملیات در مسیریابی را به کمک رابطه زیر بدست آورد:

z_erp2.png 

ضایعات عملیات، مقدار مواد تکمیل شده یا نیمه ساخته‌ای را تعیین می‌کند که در فرایند ساخت، از مرحله‌ای به مرحله بعد، به علت عیب و نقص، کنار گذاشته می‌شود. بدیهی است که این ضایعات مقدار اجزاء محصول را که می‌تواند ناشی از ترکیب مواد باشد، در فرایند ساخت کاهش می‌دهد.

در این مطلب مدیریت هزینه از طریق کنترل ضایعات تولید در نرم‌افزارهای ERP، مورد بررسی قرار گرفت. نتایج مطالعه و بررسی در ادبیات و تحقیقات این حوزه حاکی از این است که علیرغم شباهت‌ها در نحوه برخورد با ضایعات در ادبیات حسابداری و سیستم‌های ERP، با این حال سیستم‌های یکپارچه ضمن ارائه تعاریف و تقسیم‌بندی‌های جدید و کاربردی‌تر از واحدهای معیوب و همچنین به واسطه اطلاعات ماژول‌های مختلف توانسته است به نحو چشمگیری امکان کنترل و برنامه‌ریزی را در جهت دستیابی به اهداف مدیریت فراهم آورد. نحوه برخورد با ضایعات در ERP تحت برنامه‌ریزی‌های منظم و در چارچوب هزینه‌یابی استاندارد انجام می‌شود که از مقایسه اقلام هدف با اقلام واقعی، انحراف ضایعات محاسبه و تجزیه و تحلیل‌های لازم صورت می‌گیرد. بر خلاف ادبیات حسابداری (هزینه‌یابی (، که جهت تعیین بهای تمام شده از روش‌های میانگین موزون (WA) و اولین صادره از اولین وارده (FIFO) و یا روش هزینه‌یابی استاندارد بهره می‌جوید، اما در سیستم‌های ERP، حسابداری ضایعات تنها از طریق هزینه‌یابی استاندارد انجام می‌شود. روش هزینه‌یابی استاندارد که در نرم‌افزارهای ERP بکار گرفته می‌شود مطابق با ادبیات حسابداری است و طبق آن واحد کالاهای تکمیل شده یا در جریان ساخت و ضایعات با هزینه‌های هدف که بر مبنای مقادیر تخمین زده شده (استاندارد) هستند ارزشیابی می‌گردند؛ بنابراین به مقایسه بین هزینه‌های هدف با هزینه‌های واقعی با قصد محاسبه انحرافات نیازمند می‌باشد.ERP در مقایسه با سیستم‌های سنتی که در ادبیات هزینه‌یابی شرح داده شده، حسابداری واحدهای معیوب را با دقت بیشتری انجام و گزارش‌های مربوط‌تری جهت برنامه‌ریزی و کنترل ارائه می‌دهند. تقسیم‌بندی‌های ERP از واحدهای معیوب شامل ضایعات مواد (شامل مواد ترکیبی و اجزاء محصول) و ضایعات عملیات می‌باشد. تأکید مدیریت هزینه در گذشته در محیط کسب و کار کنونی، علاوه بر توجه به شاخص‌های مالی، بر شاخص‌های غیرمالی همچون توجه به رضایت‌مندی مشتری، کیفیت محصول و خدمات، نوآوری و یادگیری، شهرت نام و نشان تجاری محصول و مواردی از این دست می‌باشد. در نتیجه، سیستم‌های ERP به واسطه ارائه اطلاعات درون سازمانی مفید و به موقع و البته با کاستن از زمان پردازش عملیات، که در سایر سیستم‌ها وجود ندارد، امکان برنامه‌ریزی، مدیریت هزینه و تحلیل سودآوری را برای شرکت‌ها به ارمغان می‌آورد.

1 - 10بعدی
در مورد این بلاگ
خیر، این در واقع تصویر من نیست. من فقط این بخش را بهنگام نساخته ام. دانستن اینکه شخصی مطالب را میخواند بسیار خوب است. تشکر!