stratus - samix

پیاده سازی تکنیک ارزش کسب شده در شرکت بین المللی پیمانکاری استراتوس

مدیریت ارزش کسب شده (انگلیسی: Earned value management) که برای اولین بار در سال 1967 توسط وزارت دفاع ایالات متحده به منظور مدیریت هزینه و تدارکات مورد استفاده قرار گرفت، روشی سیستماتیک برای یکپارچه‌سازی، اندازه‌گیری و مقایسه روند پیشرفت هزینه، زمان و محدوده در یک پروژه است.

این معیار سه متغیر اصلی تحت عناوین زیر دارد:

ارزش برنامه‌ای Planned Value; PV
هزینه واقعی Actual Cost; AC
ارزش کسب‌شده Earned Value; EV


در سال 1393 هماهنگی‌هایی میان سامیکس​ و جناب آقای محمدی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی کنترل پروژه پیمانکاری بین‌المللی استراتوس برای پیاده‌سازی تکنیک ارزش کسب شده بر بستر شیرپوینت به عنوان یکی از بخش‌های راهکار جامع EPM صورت پذیرفت. همکاری پیشین سامیکس و استراتوس به 6 سال پیش‌تر، یعنی سال 1387 باز می‌گشت که در آن سال پرتال سازمانی​ و سیستم دبیرخانه و گردش اطلاعات بر مبنای SharePoint استراتوس، توسط سامیکس پیاده‌سازی و راه‌اندازی شده بود.

در حالت کلی، فرمول محاسبه EV، AC و PV به صورت زیر است:

محاسبه ارزش کسب شده؛

محاسبه ارزش برنامه‌ای؛

محاسبه هزینه واقعی؛

مزایای ماژول ارزش کسب‌شده سامیکس که در اختیار استراتوس قرار گرفت، به شرح زیر است:

 • نحوه محاسبات زمان‌مند بوده و در بازه‌های زمانی انتخابی توسط گزارش‌گیرنده با دقت یک روز قابل محاسبه می‌باشد.
 • ماژول ارزش کسب‌شده بدون کدنویسی و با استفاده از قابلیت‌های Built in نرم‌افزار توسعه داده شده و در نتیجه ریسک رخداد خطاهای ناشی از برنامه‌نویسی به شدت کاهش یافته است.
 • این قابلیت ایجاد شده تا مدیران برای هر پروژه، آستانه‌های دلخواهی را برای اندیکاتورهای شاخص‌های ارزش کسب‌شده انتخاب نمایند.
 • این ماژول محاسبات را از پایین‌ترین سطح (منبع تخصیص داده شده) انجام داده و تا سطح پروژه و بلکه پورتفولیو roll up می‌کند. در نتیجه محاسبات از دقت بالایی برخوردار است.
 • ماژول توسعه داده شده امکانی را فراهم آورده تا با یک کلیک معیارهای EV، PV، AC و شاخص‌های تکنیک ارزش کسب‌شده در سطوح مختلف وظیفه، مرکز فعالیت، مرکز عملیات، پروژه و سطوح مختلف پورتفولیو محاسبه و در اختیار کابر قرار گیرند. کاری که اگر نشدنی نباشد روزها و برای پروژه‌های بزرگ شاید ماه‌ها زمان‌بر باشد.

بواسطه این نوآوری در طراحی گزارشات ویژه EV، استراتوسی‌ها می‌توانند ریال به ریال هزینه‌های پروژه‌ها را محاسبه و با توجه به انطباق WBS پروژه‌ها و CBS آن‌ها در سامانه مالی و حسابداری رایورز و یکپارچگی EPM با این سامانه از طریق گرفتن تعداد 20 View از دیتابیس آن، برآورد دقیق از پروژه‌های آتی مجموعه ارائه کرده و همچنین از آنجا که EV غیرریالی در سطح مرکز پروژه، عملیات و فعالیت و برای نیروی انسانی، ماشین‌آلات، متریال و قراردادهای پیمانکاری را محاسبه می‌کنند، می‌توانند دقیق‌ترین و مناسب‌ترین قیمت را در مناقصات ارائه داده و همواره قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری بالا و قابل اتکایی را به مدیران ارشد اعطا نماید.

لیست برخی از دشبوردها و نمودارهای سازماندهی‌شده توسط ماژول ارزش کسب‌شده در استراتوس:

 • دشبورد مدیریتی ارزش کسب‌شده
 • دشبورد ارزیابی ارزش کسب‌شده مصالح
 • دشبورد ارزیابی ارزش کسب‌شده خدمات قراردادی
 • دشبورد ارزیابی ارزش کسب‌شده منابع انسانی
 • دشبورد مقایسه‌ای هزینه واقعی و هزینه برنامه‌ریزی‌شده
 • نمودارمقایسه‌ای هزینه واقعی و هزینه برنامه‌ریزی‌شده
 • دشبورد جامع مقایسه‌ای ارزش کسب‌شده
برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند