​​چرا مدیریت پروژه سازمانی؟


images (10).jpg

با افزایش سرعت گردش اطلاعات در سالهای اخیر، سرعت و شدت تغییرات در محیط کسب­ وکارها بسیار افزایش یافته است. به همین جهت سازمان ها چه خدماتی و چه صنعتی، چه پروژه محور و چه غیر پروژه محور در صدد یافتن راه کارهایی به منظور مدیریت و کنترل دقیق فرآیندهای سازمانی هستند تا هم از اتلاف منابع محدود جلوگیری کنند و هم بتوانند با رصد دقیق وضعیت کسب و کارشان در مواقع ضروری تصمیمات حیاتی را به سرعت اتخاذ نمایند.در چنین شرایطی در سازمان­ های پروژه محور اطلاع دقیق از وضعیت پروژه ­های واحدهای مختلف و  اجرای پروژه ­ها با زمان، هزینه و دامنه مورد نظر و کیفیت مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار است. همین امر موجب شده مدیران همواره دغدغه در اختیار داشتن ابزاری که در هر لحظه وضعیت پروژه ­های سازمان آنها را از ابتدای فرآیند پیشنهاد پروژه تا انتهای فرآیند اختتام و ثبت درس ­آموخته ­های پروژه ثبت و ضبط می کند، در ذهن داشته­ باشند تا بتوانند روند پیشرفت پروژه­ ها و دستیابی به اهداف استراتژیک سازمان را تحت نظر داشته­ و در مواقع ضروری تصمیماتی حیاتی در جهت بهبود روند حرکتی سازمان اتخاذ کنند.

نرم افزار مدیریت پروژه سازمانی سامیکس راهکاری است که با هدف مدیریت و کنترل فرآیندهای سازمانی در سازمان­های متوسط و بزرگ طراحی و پیاده ­سازی شده است و تا به امروز در سازمانهای متعددی از سازمانهای با ساختار هولدینگی با هدف کنترل و گزارش ­گیری از وضعیت پروژه ­های واحدهای مختلف سازمان، سازمان­های دولتی خدماتی همچون شهرداری­ها با هدف بودجه ریزی و کنترل عملیات پیوسته سازمان، شرکت­های عمرانی با هدف مدیریت و گزارش گیری روزانه وضعیت سایت عملیاتی پروژه­ ها با حداکثر جزئیات و ... پیاده ­سازی شده است.​


نرم افزار مدیریت و کنترل پروژه سازمانی سامیکس


images (1).jpgدر این نرم ­افزار علاوه بر موضوع کنترل هزینه و زمان و کیفیت که مثلث حیاتی هرگونه فرآیند کنترل پروژه است. ماژول های مختلفی به منظور مدیریت فرآیندهای مختلف سازمانی پیش­بینی شده است که در ادامه تعدادی از آنها را معرفی می­کنیم.

 ماژول تدوین نقشه راه استراتژی و کارت امتیازی متوازن: به طور قطع در هر سازمان بالنده­ ای پروژه­ ها در راستای اهداف و برنامه ­های استراتژیک سازمان تعریف و اجرا می­ شوند به همین جهت وجود چنین سیستمی در سازمانهای برنامه محور بسیار ضروری است. در این ماژول ابتدا طبق متودولوژی تدوین نقشه راه استراتژی کاپلان و نورتون ارتباط بین فرآیندهای مختلف سازمانی در لایه­ های مختلف نقشه استراتژی مشخص می­شود و در انتها با مشخص شدن شاخصهای عملکردی مبتنی بر متدولوژی کارت امتیازی متوازن وظایف بخشهای مختلف در راستای استراتژی کلان سازمان تدوین میگردد.


 ماژول پیشنهاد پروژه: نقطه ­ی شروع هر پروژه ­ای در سازمانها اعلام نیاز به آن پروژه توسط یکی از بخشها یا افراد سازمان است. در ماژول پیشنهاد پروژه فرآیندی طراحی شده است که از طریق آن افراد مختلف امکان ارسال پیشنهادات خود برای واحد بررسی­ کننده را دارند، پس از بررسی پیشنهاد در واحد مربوطه با توجه به قبول یا رد پیشنهاد جریان کاری های متفاوتی متناسب با آیین­ نامه های داخلی سازمان آغاز می­شود. در این ماژول امکان گزارشگیری از تعداد پیشنهادات ارسال شده و سایر شاخص­های مورد نظر در دوره ­های زمانی مختلف فراهم است.

 

ماژول مدیریت پورتفوی پروژه­ ها:  در این ماژول مبتنی بر متدولوژی AHP فرآیندی طراحی شده است که سیستم با توجه به شاخص­های تصمیم­ گیری و وزن هر کدام در تصمیم­گیری نهایی که توسط کاربر مشخص می شود از بین تمام پیشنهادات قبول شده سبد بهینه پروژه­ های سازمان را با توجه به کل بودجه سازمان مشخص می­کند.


  مرکز پروژه­ها PWA: مرکز پروژه ­ها به عنوان قلب سامانه EPM محل نمایش گانت چارت و ساختار شکست پروژه­ ها است که میتواند بسته به نیاز سازمان پروژه­ ها را به دسته ­های مختلف تفکیک کند و گزارش­های تجمیعی هر دسته را نمایش دهد و همچنین برنامه ­های زمان، هزینه ­ها و وظایف افراد مختلف و درصد پیشرفت هرکدام را از سطح تک پروژه تا یک طرح کلان نمایش دهد.

ماژول سایت پروژه: این ماژول که منطبق بر استاندارد PMBOK طراحی شده است محلی برای بایگانی تمام اسناد، مکاتبات و تصاویر هر پروژه از منشور و اسناد فنی تا قراردادها و صورت­وضعیت­ ها و شناسنامه پروژه می­باشد.


بسته آماده داشبوردهای مدیریتی: با توجه به اینکه سامانه EPM منبع عظیمی از دادههای خام است، با استفاده از ابزارهای هوشمندی تجاری همچون POWER BI، SSRS و REPORT BUILDER گزارشهای مدیریتی متنوعی از جریان مالی و روند پیشرفت زمانی در سطح تک پروژه و سبد پروژه­ها طراحی شده است که به منظور اطلاع مدیران ارشد سازمان از وضعیت داخلی سازمانشان بسیار مفید است.


سایر ماژول­ها: مجموع ماژول­هایی که تا به امروز بر روی سامانه مدیریت پروژه­ سازمانی سامیکس در سازمانهای مختلف پیاده سازی شده است به 36 مورد میرسد. ماژولهایی با هدف مدیریت مستندات سازمانی، مدیریت مستندات مهندسی​ (مناسب سازمانهای مشاوره مهندسی)، مدیریت دانش، مدیریت منابع انسانی، مدیریت جلسات​، مدیریت ساعات کاری کارکنان (تایم شیت)، مدیریت مناقصات، قراردادها و صورت وضعیتها، مدیریت ریسک پروژه­ ها و .... علاوه بر این امکان اختصاصی سازی هر کدام از این ماژول­ها متناسب با فرآیندها و استانداردهای مورد استفاده در سازمانهای مختلف فراهم است.


samix-epm.jpg

ما ادعا میکنیم مزیت اصلی ما ایجاد یکپارچگی در سیستم­های اطلاعاتی مدیریت سازمان است و در تلاشیم سازمانها را از سیستم­های جزیره ​­ای غیر بهینه نجات دهیم و به جای آن سامانه­ای یکپارچه که همچون رهبر اکستر فرآیندهای سازمانی مختلف را در هرنوع سازمانی بالا خص سازمانهای پروژه­ محور به هم پیوند میزند، جایگزین کنیم.


جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم درخواست دمو را پر کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.


همین الان شروع کنید
مشاوره و دمو رایگان